duyuru bana araba al

13000 lira bütçem var, 2005 ve üstü, klima, airbag ve abs özelliği olan bir araba ararken suzuki alto almaya karar verdim.

ben bu araba parasını asgari ücretle çalışırken biriktirmiştim. Şimdi atamam geldi yani kredi çekebilecek durumum var. şeytan dürtüyor şuan "lan git çek 20.000 lira kredi, git mini al" diye.

Ben o şeytana uysam mı? ortalama bir araba alacağıma borcun altına girsem de hayalimdeki arabayı mı alsam ?

maaşım 1600 lira. akıl verin şu kararsız yazarınıza.

not: aileme danıştım ve annem "sen bi garip çingensin neyine gümüşlü zurna" dedi.

araba almak için "yılbaşına doğru" daha iyi bir zamanlama olur sanırım. acil değilse tabii...

  • terp  (03.08.11 16:38:19)
mini bence de fazla kaçar. 20.000 değil de daha az çekip 20.000 dolaylarında bir araba daha iyi olur. astra polo golf falan.

  • xenophobe  (03.08.11 16:39:42)
şimdilerde daha doğrusu kan 2-3 aydır krediler baya arttı. malum kriz falan deniliyor. bence şimdi kredi çekmeyin. suzuki altoya da vermeyin o kadar para. kredilerin ve özellikle de euro nun düşmesini bekleyin (illa 0 araba alacam diyorsanız).
20bin lira kredi çekseniz, 36 vade yapsanız, ayda 700 lira civarı belki biraz fazlasını ödemeniz gerekir. maaşınızı da düşününce girmeyin bu sıkıntıya derim.
ben yerinde olsam 13 milyarı 21-22 yapana kadar biriktiririm, sonra da gider 2. el temiz 2008 model bi corsa alırım. kredi de çekmem.
anneler hep haklı cidden.
  • ferishtah  (03.08.11 16:46:04)
şeytana uyma sakın. 13 bine al o arabayı sana yeter de artar. olmadı 7-8 bin kredi çekip 20 bin civarı bir şey al.

  • sen git ben geliyorum  (03.08.11 16:48:11)
kredi dediğin şeyi de siz ödeyeceksiniz sonuçta..
20bin lira kredi demek, 2 sene boyunca ayda bin lira gibi düşünün.
ayrıca araba iyileştikçe masrafları da artar, bunu da unutmayın.

yerse girin, hayat bir kere yaşanıyor?!
ama 2 sene.. az değil yani..
bilmem anlatabildim mi?
  • Keewy  (03.08.11 16:49:21)
araba aldıktan sonra malesef masraflar bitmiyor:
trafik sigortası 250tl yaklaşık
kasko: ilk arabanız olacağından ilk sene en az 1200 tl tutar
vergiler: yılda 500-600 tl
benzin: ayda 150 liralık benzin harcadığınızı düşünelim (yılda 1800)
bakımı, yağı suyu: yılda 1000 lira desek

totalde kabaca: 4850 lira yıllık masraf bu da aylık yaklaşık 400 liraya tekabül ediyor.

kredi tarafını hesaplayalım;

1.5% faizden 4 yıl vadeli kredi onaylandığını düşünelim; aylık taksidiniz 650 TL yaklaşık.

Arabanın size aylık külfeti: 650 + 400 = 1050 tl

1600 - 1050 = 550 tl maaşınız değişmediği sürece 4 sene boyunca geçinmeniz gereken tutar.
  • sli  (03.08.11 16:53:40)
annen doğru demiş. gidip mini alacağınıza paranızı yatırım için kullanabilirsiniz.

malum hayatınızın sonuna kadar onların yanında yaşamayacaksınız. e mini.nin içinde de yaşanmaz.
  • lancelot du lac  (03.08.11 17:02:24)
şeytana uyma bencede.
al 13,000 e araba.kafan rahat mis gibi kullan.

  • bLuw  (03.08.11 17:04:02)
şeytana uyma sakın 13.000e de temiz araba bulursun

  • tombalabala  (03.08.11 17:27:55)
Cek 20 milyari al miniyi hayatin tadini cikar. Bi kere geliyoruz dunyaya panpa. Hayallerini erteleme.

  • durdenist  (03.08.11 17:38:07)
aralık ayını bekleyin derim...

  • zasha  (03.08.11 17:47:05)
1600 lira maaşla neyin kredisini çekiyorsunuz? ayağınızı yorganınıza göre uzatın allah aşkına. tepe taklak gidersiniz bir şey olur en ufak güvenceniz olmaz. maaş - harcamalar arasına bir miktar tampon bölge koyun her zaman.

  • darknum  (03.08.11 19:03:50)
bu maaşla o kadar kredi borcunu sırtlamak cahil cesareti gibi görünüyor ama küçük bir yerde çalışıyorum, fazla bir harcamam olmuyor. buna güvenerek belki çekerim kredi demiştim.

yorumlar için teşekkürler. vazgeçtim krediden. Borçsuz olarak alto'yu alacağım.
  • han20  (03.08.11 19:21:56)
13000 bütçen varsa 11000 lik araba al..

  • alembic  (03.08.11 21:07:34)
arkadaşlar niye yılbaşını bekleyin diyorsunuz? bir arkadaşım araba almayı düşünüyor şu sıralar; yılbaşına doğru özel bir indirim falan mı olacak?

  • sen git ben geliyorum  (03.08.11 22:15:11)
yılbaşına doğru bayiler kotalarını doldurmak için kampanyalar falan düzenliyor. böylece sıfır araba satışları artıyor. arabasını sıfırlamak isteyenler de ellerindekini çıkarıyor. piyasada daha çok 2. el araba olduğu için fiyatlar düşüyor.

  • lancelot du lac  (04.08.11 01:16:43)