mütercim tercümanlık almanca vs fransızca

ikisi de istanbul üniversitesinde kabaca almanca 9.300 den fransızca 23binden alıyor. ikisine de yetiyor puanım. yalnız son 3 senedir almanca görüyorum okulda ve almanca zerre ilgimi çekmiyor. bi yandan da dokuz bininci olup da 23binden alan bi bölüme gitmek saçma geliyor. fikrinizi alayım dedim.

teşekkürler.

puanı en yüksek olan tutanı yaz, havan olsun.

  • 9kuyruklukedi  (29.07.11 17:19:18)
@9kuyruklukedi ya yok onu ben şey bakımından dedim hani puanı bu kadar daha yüksekse bi iş vardır bölümde ilerde filan daha rahat olur mezun olunca. nebleyim. bide her sene sınıfı zorla geçen biri olarak hiç ciddi ciddi üniversite düşünmedim o yüzden ne bölümleri ne üniversiteleri biliyorum dilden de mezun olmadım zaten. hiç bi fikrim yok o yüzden.

  • cagdassalur  (29.07.11 17:22:58)
sen sayısalcı değil miydin?

kabaca 9300den alsa da sınava giren zaten 30 000 var. yani çok da şey değil açıkçası. fr zor. ama almanca da zor, görece daha zor.

evet almanca ilgi çekici bir bölüm değil. fransızca keza daha çekilebilir. fakat birşey var ki, lisede gördüğün almancayı hesaba katma. hiç bir cacık olmaz. kabaca bir haftalık bilgin var yani almancadan. ama belirteyim lisede gördüğün kadar da kötü bir dil değil.
  • dahinnotha  (29.07.11 17:48:16)
Bazı üniversiteler fransızca almanca vs. bölümlerine almak için lys 5'te fransızca ya da almanca sınavına girmiş olmanı şart koşuyorlar dikkat et.

  • vexations  (29.07.11 18:14:31)
abi bu yaşa kadar fransızca öğrenmediysen fransızcada zorluk çekebilirsin. temelinin de oldu almancaya gitmeni öneririm ben. ama ben çok çalışırım ederim 1 sene gece gündüz veriririm dersen fransızcayı da tercih edebilirsin.
ben zamanında sıralamamdan çok aşağıda olmasına rağmen fransızcayı tercih etmiştim. 5 yıl görmüş olmama rağmen cidden çok farklıydı üniversitede gördüklerim.

  • bad boy for life  (29.07.11 21:38:38)
almancadan hiç bi temelim yok. onu almancayı sevmediğimi belirtmek için söyledim 3 sene ders görmeme rağmen hiç ilgilenmedim hiç de bişey bilmiyorum. iş bakımından hangisi daha iyi peki? yani işsiz kalmamak adına fransızcayı bırakıp hiç sevmediğim bir dil okuyacak kadar fark var mı aralarında?

  • cagdassalur  (29.07.11 22:00:07)
Batı dillerinden ziyade doğu dilleri daha çok işine yarar.

  • vexations  (30.07.11 00:25:45)
@dahinnotha sayısal okudum sadece onun dışında uzaktan yakından alakam yok.

  • cagdassalur  (30.07.11 00:48:19)