uzak bilgisayar

başkasının bilgisayarına bağlanmak, ne bileyim tarif edemediğim ayarları bizzat yapmak istiyorum. oda arkadaşımın bilgisayarına msn üzerinden bağlandım, davet etti kontrolü ele geçirdim ama başkalarına olmuyor.

windowsun var, başka program olur. böyle zahmetsiz ve full erişimli nasıl yapabilirim.

Başlat menüsünden aksesuarlara gir, orda uzak bilgisayar bağlantısı olcak. Tam türkçesinin bilemiyorum şimdi, ingilizcesi "remote destop connection", bu programla yapılıyor. Karşı taraf bilgisayarını remote desktop connection ile bağlanılabilir yapıyor, bağlanan kişi de ip ve eğer tanımlanmışsa şifre kullanarak giriyor, küt diye karşı tarafın bilgisayar sizin bilgisayarda açılıyor.

  • 3200  (25.03.08 21:47:12)
bazi kisilerde olmamasi belki uzak yardimin kapali olmasi olabilir. bilgisayarim > ozellikler (ya da denetim masasi > sistem) den sistem ozelliklerine girip uzak sekmesinde uzaktan yardim almayi etkinlestirin secili oldugundan emin olun.

bunun disinda vnc programlarini onerebilirim ama bunlar daha zahmetlidir genelde. misal (bkz: tightvnc)
  • entrapmen  (25.03.08 21:49:06)
teamviewer port 80'i kullanmasi nedeniyle bile pek guzeldir bu konuda.

  • zakk  (25.03.08 21:54:38)
ip adresini öğrenmek nasıl. tcp ip static olan mı, yoksa her modemi açtığımızda aldığımız dinamik olan mı

  • efruz  (25.03.08 21:58:13)
gerçek internet ip'sine ihtiyacınız var, modem'in status ekranından veya whatismyip.com'dan görebilirsiniz. ayrıca modemden remote desktop açılacak bilgisayara doğru port forward edilmesi gerekiyor. bu konuda da şu adresten görsel bişekilde yardım alabilirsiniz:

www.portforward.com
  • ref  (25.03.08 23:47:01)
babamın bilgisayarı için teamviewer kullanıyorum. azıcık yavaş olması dışında çok hoştur kendileri.

  • etna  (26.03.08 00:49:16)
Ben (bkz: teamviewer) kullanıyorum ve çok memnunum. Avantajları:

1) ücretsiz
2) bağlanacağınız kişinin modemden port açma gibi ayarlarla uğraşması gerekmiyor
3) bağlanmanız için gereken şifre sürekli değişiyor yani bağlanacağınız kişi size gönül rahatlığıyla şifre verebilir, nasılsa bir daha o şifre ile bağlanamazsınız
4) bağlandığınız kişi yaptığınız her şeyi görebiliyor, müdahele edebiliyor. Windows'un uzak masaüstü bağlantısında bu mümkün olmuyor
5) IP adresi falan da bilmeniz gerekmiyor, bağlanacağınız kişi programı açınca program bir ID ve PW veriyor, siz de bunları kullanıp bağlanıyorsunuz
  • crown  (26.03.08 02:05:38)
(bkz: logmein)

  • algoritma  (26.03.08 03:57:36)