insan kökenini öğrenebilir mi?

arkadaşlar bildiğiniz gibi şecere tutmayan bir milletiz... ataları öldüğü gibi, bütün eşyalarını fakire fukaraya dağıtarak, izini silen; ve nedense dedesinin, dedesini hatırlamayan bir toplumuz. yani büyük oranda, bir noktadan sonra ki genelde 150 yılın ötesine geçmez, -acı da olsa- piçiz... mesela ben, dedemin adı bekir, onun babasının adı osman, onun babasının adı halil o noktaya kadar nüfus müdürlüğünden öğrendim, fakat gerisi meçhul... ki 1870'lere kadar gidebilmiş oldum sadece... e iyi de bunun çok daha öncesi var, hadi 1000 yıl öncesini geçtim; insan 1400,1500'lü yıllarda nerede olduğunu, ne olduğunu merak etmez mi? bunun ırkçılıkla falan alakası yok, insan ortaasya göçmeni mi(ki tipimiz hiç öylesiniz demiyor), rum dönmesi mi, ermeni dönmesi mi ne olduğun merak ediyor. ki misal, bu özellikle wasp türkler için önemli bir sorun. zira misal, bir kürdün kürtlüğü, bir alevinin aleviliği, bir ermeninin ermeniliği daha net bir durumken, misal konyalı sünni bir türk olan ben; daha muamma da kalıyorum... zira çoğunluğu temsil ettiğim için, 300-400 yıl önce sünni türk olmama ihtimalim daha yüksek... bunu öğrenmenin bir yolu büyük ihtimal yok ama yine de meraktan soruyorum arkadaşlar, hiçbirşey yapılamaz mı? bir ara national geoghrapic dna testi, kan örneği atalarınızın fosiller üzerinden nereden geldiğiniz tarzda bir takım şeyler çeviriyordu ama hiç takip edemedim... bu konuyu merak eden, ilgilenen yazsın... saçmalamakta serbestiz.

eğer ailenin tuttuğu belgeler,mektuplar vs gibi şeyler varsa bunları bulup iz sürebilirsin.

onun dışında tek başına yüzlerce yıl geriyi araştırman zor.
bunun için profesyonel yardım almalısın.

edit:bu national geographic olayını bende yaptırıcam.
büyük ihtimal bir ucum kenya'ya diğeri koreye düşecek.
  • latios  (27.04.11 01:49:40 ~ 02:02:34)
bizimkiler çıkardı şecereyi... balkanlar tarafına gittiler ordaki arşivlerdeki nüfus kayıtlarını buldular, dedektif gibi iz sürdüler, konya tarafından zamanında balkanlara yerleştirilmiş olduğumuz anlaşıldı...

diyeceğim şu, bulunuyor yani. ama sağlam bir arşiv okuyabilen dil bilen adam lazım her türlü..
  • istanbluer  (27.04.11 01:49:40)
genographic.nationalgeographic.com

böyle bir proje vardı, dna nı gönderip sana döküyolardı durumu şurada konuyla ilgili bir yazı da mevcut

www.biyolokum.com
  • freebird5406_2  (27.04.11 01:59:07)
Araştırmayı bilirseniz illaki bir şekilde geriye gidiliyor. Önemli olan aradaki kopuklukları bulabilmek. Zaten bir obaya, bir aşirete, bir kabileye vs ulaştıktan sonra gerisi geliyor.

  • johan sebastian  (27.04.11 02:32:18)
seceremizi tutmayan bi millet değiliz, tutuyoruz ama fakat lakin ki öyle değildir. çünkü latin alfabesinin cumhuriyet ile beraber gelmesi ve eski belgelerin çoğunun arapça olması ve özel izinlerle incelenmesi işi zorlaştırıyor. ilber ortaylı değilim ama bence herkes aile ağacını ilk nüfüs sayımından yola çıkarak bulabilir çünkü askeri ve vergilendirme amaçlı olduğu için ilk sayım(1826) ailede kaç kişi var, çalışan sayısı, dini, mezhebi yüksek ihtimalle kayıt altına alınmıştır. ama bu seferde belgelerin incelenmesi konusu açılıyor tekrar, zor iş yani ben karışmam hacı

  • 05  (27.04.11 02:42:22 ~ 02:43:15)
  • nekodunlangafana  (27.04.11 07:27:07)