neden elektrik faturam yüksek geliyor?

sabah 9 dan aksam 6 ya dek isteyim.
-gece ısıgı acık bırakmıyorum.
-fırın ve elektrik sobası kullanmıyorum.
-saç maşasını her gün kullanıyorum, ütüyü de günübirlik 1 gömlek 1 pantolon ütülersem kullanıyorum.
-tv yi aksamları acıyorum.
-laptop kullanıyorum bataryası bozuk olduğu için fişte takılı oluyor. (gündüz evde yokken de fişte kalıyor genelde ama )
-az önce buzdolabı yetkili servisini aradım rezistansa bakmaya gelecekler ondan şüpheleniyorum.

faturalar 30 tl yi geçiyor hep. evde tek kalan biri için bana fazla geldi sizce nedendir?

bence fazla değil

  • purpurum  (23.03.11 18:34:01)
bence fazla. bizde 3 tane bilgisayar nerdeyse 10 saat çalışıyor her gün. iki tane ışık yatarken de yanıyor. 60-70 geliyor. bence panpa sayaca da baktır. sayaç da bozulmuş olabilir.

  • ayiadam  (23.03.11 18:37:24)
Normal gibi... Ben toplamda 7 saat 100w ampül, 15 saat 550w pc + monitör vs, televizyon, 24 saat buzdolabı ve haftada 40dk süpürge, günde bir kez 15 dk saç kurutma makinesi kullandığım halde 34 civarı geliyor.

  • taqster  (23.03.11 18:41:48)
Laptop fişini kullanmadığınız zamanlarda çekin,yoksa o sürekli pili doldurmaya çalıştığından daimi bir elektrik kullanımı yapıyordur.

  • skywalkeremre  (23.03.11 18:48:11)
elektrikli sohben var mi? Varsa normal yoksa fazla bence...

  • mahallenindelisi  (23.03.11 18:53:31)
sayaç akıllı sayaçsa tarifene bak akıllı sayaçlarda 06-17 normal 17-22 arası iki 22-06 arası normalin yarısı şeklinde bir tarife var. en fazla kullanılan saat 17-22 arası olduğundan tüketimi yükseltebilir. buzdolabı içinse test yap bir-iki gün fişini çek sayacı oku karşılaştır.

  • mr fusion  (23.03.11 18:53:48)
buzdolabı falan dışında aletler fişi takılı olarak kalmasın. mesela televizyon stand by da kalmasın. izlemiyorsanız fişini çekin.

  • Neill  (23.03.11 19:13:44)
buzdolabının beyni bozulmus resiztansı devamlı sorun cıkarıyormus. teknik servis öyle dedi. faturaya yansıyormus bu olay direk.

  • nightfall  (23.03.11 19:34:55)
buzdolabı tek başına 17 lira fatura getirebiliyo A sınıfı değilse...test ettim.

  • hadii  (24.03.11 13:16:51)