psikoloji kitabı

akademik ya da profesyonel hiçbir amaç olmadan, psikoloji konusunda şöyle okuyup anlayabileceğim güzel bir kaynak arıyorum. "101 adımda eğlenceli psikoloji" tadında bir şey olmasın. siksen anlayamayacağım ağır ders kitabı modunda da olmasın. ama şöyle ciddi, hastalıklara girmekten çok psikolojinin insan davranışları ve sosyal boyutu üzerine değinen kıymetli bir kaynak arıyorum. idefix'e şöyle bir baktım, şu ikisi dikkatimi çekti:

www.idefix.com

ne tavsiye edersiniz? teşekkürler!

biz 101 dersi için

mcgraw/hill'in

psychology: the science of mind and behaviour 'ını kullanıyoruz. mükemmel bi kitap kanımca. derslere girmeden kitaptan okuyunca olayı gayet güzel çözebiliyoruz o yüzden okuyabilirsin bence
ayrıca eğlenceli bi kitap a clockwork orange'a falan değiniyo mesela grafikleri falan da çok güzel. ben son edisyonunu öneriyorum ama kopya olarak 4. edisyonu bulabilirsin

mesela burda örnek bi chapter vermiş
highered.mcgraw-hill.com
gerçi bu eski versiyonu

budur bendeki kitabın kapağı
www.letsbuyit.co.uk
  • mushtopus  (19.02.11 02:26:55 ~ 02:27:37)
eğlenceli kısmını istiyorsan piskolojinin bence sosyal psikolojiye bak. hareketlerimiz ne kadar kısıtlı aslında gör. ben iki ders aldım sosyal psikolojiden dünya algım genişledi. adamlar çok şaşırtıcı deneyler yapmışlar. das experiment filmine konu olan zimbardo deneyi beni çok şaşırtmıştı mesela. aynı şekilde muzaffer sherif'in deneyleri de öyle. şimdi mesela o deneyleri yapmak biraz zor etik falan yüzünden. sosyal psikolojiye bak sen. gerçekten şaşırtıcı.

  • ayiadam  (19.02.11 04:37:16)
tam istediğiniz olmasa da, okudum beğendim diyerek tavsiye ederim.
www.idefix.com

  • ben smyrna  (19.02.11 07:15:25)
tam olarak aradığınız kitaplar mı bilmiyorum, ama okuyup da gerçekten zevk aldığım psikoloji temelli kitapları önerebilirim aşağıdaki gibi...

irvin yalom: aşkın celladı, nietzsche ağladığında (dil ve kurgu mükemmel iki kitapta da, çok akıcı, bazen mide spazmları geçirse de)

freud: rüya yormları 1-2, uygarlık din ve toplum (freud işte, siyah-beyaz)

nusret kaya: iyileşme kitabı, psikoestetik (okumanızı öneririm, farklı bakış açıları, farklı bir kurgu, bazen bilimsellikten uzaklaşıyor gibi görünse de; aslında öyle olmadığını düşünüyorum bu kitapların)
  • sx  (19.02.11 12:05:57)
kolay okunan ve temel birçok kavramı veren bir kitap: www.idefix.com

  • kaset  (19.02.11 19:09:00)
zaman ayırıp da cevap yazan herkese çok teşekkürler. dedikleriniz ve benim de şöyle bir araştırmam ile fiyat-dil vb. gibi şeyleri de göz önünde bulundurarak birkaç farklı kitaba indirgedim gibi şimdilik,

www.idefix.com

yakın zamanda dost'a falan gidip bakacağım, kafama en çok yatanından başlayacağım sanırım.
  • thejester  (19.02.11 22:12:03)