500 gb hdd fat 32 olmazmış ya, üçe bölüp fat 32 yapsak her birini?

fat 32 haline getirmeyi partisyonlara ayırma işleminden önce mi yapıyorduk? sonra mı? birine beni zorlayacaktı sistem ama hangisine?
sıralamayı hatırlayan var mı?

fat32 kullanman icin n tane 32gb'lik partition yapman lazim.

edit: saglikli olmaz yani yapsan bile.
  • sourlemonade  (10.01.08 17:21:56)
@assert h
1.hmm. caaanım hipotez acımasız bir gerçek tarafından tarumar edilir ya bazen.
80 gb harddisk kulanıyorum. fat 32.

Soru:
kurulu bir windoz'u tam, gerçek, (eski win 98 disketleryle olduğu gibi) gerçekten formatlayabilirmiyim? yoksa beni üstüne yazıp sistemi düzeltmeye mi zorlar?

yani format bildiğimiz o eski format mı hala?
  • can see  (10.01.08 18:07:36)
xp cdsi ile başlattığında harddiski silebilir, yeni birim oluşturabilirsin. bölümleri tamamen silmiş olduğundan ve geri birim oluştururken formatlaman gerektiğinden eski 98 gibi formatlayabilirsin. yeni birimi formatlarken fat32 seçebilirsin. maksimum kaç gb destekliyor bilmiyorum ama yüksek destekliyor. ben de 100 gb kullanmıştım sanırım, ama performansı düşük olabiliyor ntfsye göre

  • efruz  (10.01.08 18:23:49)
şimdi şöyle ki assert h'in bahsettiği durum, fdisk ve format utility'lerinin microsoft tarafından max. 32 gb'lık fat32 table'ları yaratabilecek şekilde limitlenmesinden dolayı. bildiğim 32bit windows sistemleri boyut olarak istenildiği kadar fat32'lik partitionları tanıyabiliyor. ha, bu limiti üçüncü parti programlarla aşabilirsiniz.

bu konuda kb article linkini de vereyim: support.microsoft.com

diyelim ki fat32 file system'ıyla format etmeye çalıştın. bak ne diyecek bilgisayar:
Logical Disk Manager: Volume size too big.

hem fat32 yüksek volume'lerde biraz ağırlaşıyor deniliyor. ya farklı bir program ile en fazla 80 gb kadarını fat32 yaparsın, ya da en büyük parçayı da ntfs yapıp, gerisini de istediğin gibi fat32 yaparsın.
  • tom riddle  (10.01.08 18:57:56)
bence hepsini ntfs yapsin :)

  • compumaster  (10.01.08 19:22:04)
format atmaya gerek yok fat->ntfs dönüştürme vardı noldu ona.

  • kofteburger  (10.01.08 21:33:11)
@kofteburger

hdd çantada duruyor. sıfır. boş. formatsız.
  • can see  (10.01.08 21:50:50)
partition magic gibi bir program işini görür.

  • chavezding  (10.01.08 22:27:01)
@kofteburger
duruyor hala yerinde, convert, ellerinden öper.

  • animæ  (11.01.08 09:48:04)