Nüfus Cüzdanı Fotokopisi verme?

Birisine nüfus cüzdanı fotokopisini vermek ne kadar sakıncalıdır?

Bu kişi art niyete sahipse bize ne gibi zararlar verebilir?

üzerinize telefon hattı alabilir.

şirket de kurar diyenler var ama nasıl yaparlar bilemedim.
  • ykyt  (09.11.10 12:41:38)
ha kimliğini kaybetmişsin ha fotokopisini vermişsin aynı hatta fotokopi vermek daha tehlikeli diğer durumda kaybettim diye karakola gidip dilekçe vermen ve o günden sonraki doğabilecek olaylardan muhaf tutulman gerekiyo amcamın başına geldi trilyonluk villaları çıktı ortaya :D

  • zafzaf  (09.11.10 13:08:30)
sahtesini çıkartıp kredi kartı alabilir kendine misal... ama öyle bir durumda bankalar kimlik fotokopisini sakladığı için resimlerin farklı olduğunu gösterip sana ait olmadığını ispat edebilirsin.
birine tc kimlik numarası da vermek aynı oranda tehlikeli gerçi.

  • brainfour  (09.11.10 13:27:06)
adına şirket kurar, dolandırıcılık yapar, bir gün polis kapına dayanır... laf da dinlemez mahkemeler, hapis yatarsın boş yere :p

not: kimlik fotokopisini resmi daireler (ya da telekom gibi kurumlar) harici şahıslara her ne sebeple isterlerse istesinler, verme. böyle bir hakları yok
  • no avalon  (09.11.10 13:27:36)
ağzımıza bile mıçar seni bir rus dilberle evlendirir sürünürsün

  • asadas1999  (09.11.10 13:34:36)
Neresi olursa olsun. Bir yere kimlik fotokopisini verirken üzerine ne amaçlı verdiğinizi yazınız. Mesela ben cep telefonu operatörünü değiştirmek için verirken tam fotokopinin üzerinde olmak şartıyla SADECE NUMARA TAŞIMA İŞLEMİ İÇİN KULLANILABİLİR yazıyorum.

  • kilecerme  (09.11.10 13:35:19 ~ 13:35:43)
kilecerme +1

  • anonimyususer  (09.11.10 14:12:28)
Üzerinize hat almaları dışında pek fazla birşey yapamayacaklarını okumuştum daha önce hukuki bir sitede.

Ayrıca kimlik fotokopisinin üzerine ne yazarsanız yazın kullanmak isteyen adam zaten o yazıyı fotokopi ile basit bir şekilde yok edebilir.
  • lisko  (09.11.10 14:53:46)
sadece kimlik fotokopisiyle şirket kurulamaz,
şirket kurabilmek yahut ortağı olabilmek için kuruluş kararına noterde bizzat imza atmak gerekir.

  • yons  (09.11.10 15:17:38)
@kilecerme yazının üzerine tipeks çekip tekrar fotokopi çekmek zor olmasa gerek.

  • ykyt  (09.11.10 15:35:42)
@ ykyt: öyle durumlarda sayfanın boş kısmına yazı yazılır, boş olmayan kısımlara da boudan boya 2 çizik atılır...

  • anonimyususer  (09.11.10 16:49:29)
resmi kuruma verdigin bilgi devletin guvencesi altinda (kisisel verilerin korunmasi) ordan calinirsa sen sorumlu degilsin. ve maalesef sehir efsanesi diil, ben de devlet dairesinde calisiyorum, cok sey fotokopiyle yapiliyor

  • no avalon  (09.11.10 20:25:04)
bir fotokopi ile bu kladar işlemin yapılması bencede saçma bu kadar basit olmamalı herşey ne yani benim tc kimlik numaramı bilen herkes benim üstüme şirket kurabilecekmi ne saçma.

tc kimlik numaram ile gider adam sorgulatır tc kimlik no sorgulama servisinden bütün bilgileri alır aynı kimlikten yapar sonra gider misgibi yaşar tertemiz işe bak
  • zafzaf  (10.11.10 12:09:33 ~ 12:10:43)