Radyasyon emisyonu düşürücü

Alışveriş merkezinde dün gördüğüm bir aparat bu. Ufacık düğme gibi. Parlak..Sanırım metal. Wireless, cep telefonu ve bilimum radyasyon yayan zımbırtıarın oranlarını düşürdüğü yazıyor ambalajında. Doğrumudur? Nedir ne değildir? Bilgisi olan varmı?

metal ve radyasyon yayan cismi tamamen kaplıyor ise mümkün (bkz: faraday kafesi).

yok böyle birşey değil ise, şekli ve malzemesi ne olursa olsun yalan, düzmece ve dolandırıcılıktır. kanmayınız.

kaynak: akıl, mantık, fizik.

not: annem de nereden duyduysa kaktüslerin radyasyonu azalttığını, wireless modemimizin yanında bir adet küçük kaktüs besliyoruz. ham yapıyormuş radyasyonu...
  • paranoid corpse  (08.11.10 12:14:15)
buna benzer birşeyi ben de antalya'da bir avmdeki fenerium'da görmüştüm. nedir, ne nedğildir diye sorup bir de fiyatını sorayım dedim: herifçioğlu 120 tl demez mi! o göt kadar şey! "ya bi yürü git amcaoğlu bizi mi düdüklüyon? dedim- içimden- ve gittim. diyesim, bir boka yarayacağını tahmin etmediğim bir hede.

  • pangea  (08.11.10 12:54:07)
tamamen keriz avı başka bişey değil. bir arada cep telefonunun piline yapıştırılan bi sticker satıyolardı hikayeye göre pil %20 uzun gidiyormuş. hatta bu meret darty gibi zincir mağazalarda bile satılıyordu. utanmadan bide hikayeden çalışma prensibinide açıklamışlardı. okudu okudum bir sürü yazı yazıp hiçbirşey anlatmamışlar.

kısaca yok öyle birşey.

birde asıl zararlı olan nükleer radyasyon ile elektromanyetik radyasyon birbirine çok fazla karıştırılıyor.
  • orpheus  (08.11.10 15:15:53)
faraday kafesi olursa cep telefonu sinyal alıp vermez ama?

emin olun o tarz şeyler gerçek olsa zaten üreticiler anında telefonlara koyar, üzerine de pazarlamasını yaparlardı. aynı benzin tasarrufu sağlayan katkı maddeleri gibi.
  • darknum  (08.11.10 21:53:01)