mantık

seneler sonra test çözeyim dedim üniversite sınavı için ama mantık diye bi konu var böyle p'ler q'lar filan sanki orta son lise 1'de filan görmüştüm ben bunları ama hiçbirşey hatırlamıyorum. çok ufak özet geçebilir misiniz? hemen hatırlayacak gibiyim gibiyim ama çıkaramadım bi türlü. google ettim sözlükten baktım yok hiç birşey. teşekkürler.

\/ = veya
/\=ve
=> İse
<=> ancak ve ancak

temel semboller
  • Flamel  (04.10.10 17:44:46)
peki bu p'ler filan ne? p v q bi önerme galiba. peki bu önermenin değili filan nasıl bulunuyor?

  • cagdassalur  (04.10.10 17:46:33)
  • nawres  (04.10.10 17:47:19)
bu konu bir yirmi yıl daha gelmeyecek emin ol. azizliğine uğradım ben geçen sene. amına koduğumun talihi.

sayısal olduğunu varsaydım abi ona göre.
  • jameskeenan  (04.10.10 18:01:06 ~ 18:46:32)
@jameskeenan atlıyorum o zaman. sevmedim zaten.

  • cagdassalur  (04.10.10 18:02:35)
mantık hep çıkıyor yahu. mantığın bazı kısımları çıkmıyor. geçen sene kaç yıldır çıkmıyor diye çalışmadığım bir mantık konusu benim de belimi bükmüştü. unuttum şimdi ama neydi.

  • kaboom  (04.10.10 18:14:33)
9.sınıfta görüyorduk biz yahu,
önermenin değili p'v q' olarak gösterilir mesela

  • KadifeDevrim  (04.10.10 20:21:25)
degilleme yatık s ile gosteriliyor.

önermeler mantığı aklıma geldi bi' de.

o A ve E olarak gorduklerinden.

A E
I O

bunlar arasında iliskiler vardı ama tam olarak hatırlayamadım. A tümel E tikel oluyordu sanırsam :/
  • buf-e kür  (04.10.10 21:27:22)
A ve E degil, bunlarin tersleri, yani bas asagi A ve geriye bakan E olacak. ters A "her" demek, ters E de "bazi".

  • nawres  (05.10.10 09:32:00)