alparslan türkeş hakkında

Şimdi bu ülkücü hareketin merhum lideri olan alparslan türkeş 27 mayıs darbesinin bildirisini radyodan okuyan bi albay.

türkeş'in o darbedeki etkinliği ve fikri neydi?

bu konu hakkında araştırmama rağmen pek bişey bulamadım.MHP yi kurduktan sonra türkeş'i biçok vatandaş milliyetçi,hep milletinin yanında,dindar,türk-islam birliği için çalışan biri olarak tanıdı.böyle birisi milletin seçtiği iktidarı silah zoruyla devirip başvekilini astıran bi oluşumun içinde bulunur mu?bildirinin türkeş'e zorla okutulduğu hakkında da bi bilgi var ama bu pek mantıklı gelmedi bana

yani son olarak Alparslan Türkeş millete darbe yapacak bi zihniyet taşıyor muydu?

türkeş 1950 lerde amerika birleşik devletlerinde kontr terör eğitimi almış bir subaydır. darbeninde amerikancı kanadını oluşturur. türkeş darbe yapılmasından yanaydı ama kanlı olmasını istemedi. darbenin arkadasındaki esas güç ingiltere olduğu için sonra içinde türkeşin olduğu ondörtler denilen amerikancı subay grubu tasfiye edildi.

tarafsız bir kaynak olarak sana fikir vermesi açısından:

tr.wikipedia.org
  • istanbull  (23.09.10 11:15:03 ~ 11:17:52)
yani son olarak Alparslan Türkeş millete darbe yapacak bi zihniyet taşıyor muydu?

:)
(bkz: faşizanlık)
  • .aylin.  (23.09.10 11:19:15)
yapmissa da milletin iyiligi icin yapmistir turkes, sunni musluman turk milletinin.

  • nawres  (23.09.10 11:21:09)
demirr cok samimi birşey söyleyecem yani ortalığı bulandırmak için değil. benim bir akrabam bankacıdır. ona tonla para gelirdi kuryelerle oda onları isviçre bankalarındaki belli hesaplara kanalize ederdi. tahmin et o büyük paralar kimindi? hangi millyetçi geçinen insanındı?

  • istanbull  (23.09.10 11:25:56 ~ 11:26:15)
cocukları gecen senelerde para için birbirne girmişti arkadaş ne kadar vatan din iman namus diyen adam varsa hepsinin serveti var yaw :D ne kadar garip bir tesadüf

www.memleket.com.tr

www.kanalturk.com.tr

www.elmahaber.com
  • asadas1999  (23.09.10 11:31:14 ~ 11:33:12)
(bkz: madımak)
(bkz: maraş katliamı)
(bkz: milliyetçilik)
(bkz: faşizan)
(bkz: turancılık)
  • Nesrin.Yolcu  (23.09.10 11:47:21)
bu ülkeye 1923 ten bu zamana kadar gösteriş ve harcama meraklısı olmayan, yemeyen çalmayan tek politikacı geldi oda bülent ecevittir.

  • istanbull  (23.09.10 11:49:13 ~ 11:49:42)
(bkz: bandista)

  • .aylin.  (23.09.10 12:04:12)
bu amerikalılar fena adamlar...hem menderesi kullandılar, üs bile yaptırdılar kendileri için nato ya tr de, hem de A.T yi gonderip baştan aldırdılar...
ama garip geliyor, baştan düşürünce adamlar herhalde ölsün isterler, sonuçta menderes sevilen ve halk tarafından desteklenen bir adam, beni nasıl silersiniz lan abd liler der, halkı alır arkasına, ne olur ne olmaz..ee o zamn a.t neden aslmasına karşı çıktı..abd de her eğitim alan gibi A.T de amerikancıdır malum, he 2 kutuplu dünyada sovyetci olmamak amerikancı olmakla da karıştırılabilir, bide bu amerikalılar kendi adamlarını bi ara yaşatıyor sefa ile, bu adama neden yapmamışlar bunu...ya bu A.T biraz aptalmış sanırım, hem işkencesini çekmiş abd nin hem de hizmetten geri kalmamış...
bir yerde bir çok yalan var, bu tarih de fena yalan savuruyor ama ben anlayamadım...tarafsız marafsız, geçiniz onları beyler, dünya tarafsız olsa zamanında hitleri nobel barış ödülü için aday göstermezdi...
ha fikir menderesin yonetiminden duyulan rahatsızlık, o zamanın icraatları bunu acıklar..keza ülke de abd mandası halini mi ne alıyormuş yavaştan, öle diyorlar..amerikalılar da bi subay gonderip yıkmış işte hukumeti nedense...bide A.T almanyada nukleer uzerine eğitim almış, yine ordu tarafından gonderilerek, orada da faşist ve almancı olmayı öğrendi derler...
son olarak da bedavaya fikir cıkarıp onu yayabilen varsa, fikre inananlardan da fikre destek cıkılmıyor ama fikir hala yayılıyorsa, bu garibime gider işte...

olum cok garip lan bu yakın tarih...
neyse biraz ferhan şensoy filmi seyredeyim, neşem yerine gelsin...
  • ne adrenerjik ne kolinerjik  (23.09.10 12:38:54)
@ne adrenerjik ne kolinerjik: dostum senin kafanı karıştıran darbeyi amerikan darbesi olarak dusunmen. halbuki darbeyi abd nin turkiyedeki etkisinin 10 senede inanılmaz artmasından çıkarları zedelenen ingiltere yaptırdı. şimdi o dönemin tarihini bilmeyenler der ingiltere kim? ingiltere çok ciddi anlamda güçlü bir ülkeydi boşuna demediler bir zamanlar üzerinde güneş batmayan imparatorluk. ingiltere dış ayağı chp ve ordu iç ayağı idi. sadece dış sebeplere bağlamak elbette tek başına yeterli olmaz.

bu arada kimisi şehir efsanesi der kimisi ıspatlıdır der birşey paylaşmak isterim. darbeyi yapan cemal gürsel cuntası için denirki: cuntadaki cogu subay zamanında kazım karabekirin sahip çıkıp silahlı kuvvetlere soktuğu yetim büyüyen doğulu ermeni çocuklarıdır. arşivlerde hepsi vardır.

ps: ısrarla söylüyorum 27 mayıs abd değil ingiliz destekli bir darbedir. açın tarihçilerin veya istihbaratçıların kitaplarını okuyun. abd resmen ülkede egemenken menderes sayesinde neden darbe yapsın. akıl mantığınız alıyormu?
  • istanbull  (23.09.10 13:06:38 ~ 13:09:42)
@istanbul
kafa karışıklıgımın asıl nedeni olaylarla ve olaylarla ilgili atıp tutulması ya da her şeye inanıp yine her şeye inanılmamasıyla ilgili dalga geçmemdi...
he tabi yakını geçtim tüm tarihin yalan söylüyor olması gerçekten kafa karıştrıcı bir durum...keza 20 sene sonra hayatta olursak tarih şu anki zamanı yazıyorken hem gülecek hem de inanacağız...
bu arada "abd resmen ülkede egemenken menderes sayesinde neden darbe yapsın. akıl mantığınız alıyormu? " cümlesi çok guzel..akla "neden A.T yapılmasını istemeyecek bir kurum(!)dayken, darbenin bir şekilde oluşturucularından biri olsun ki ya da önlemeye çalışırken(?) neden öldürülmedi ki?" sorusu da gelir...
yani, bence gerçek muallaktır...
en iyisi o çok bilinen ve şüphe götürmeyen gerçekleriyle dalga geçmek...
  • ne adrenerjik ne kolinerjik  (23.09.10 15:07:29)
neden öldürülmediğini söyleyim dostum hemen. cevap cok basit amerikanın has adamıydı. arkasında abd vardı. ingiltere ve icerdeki darbeci grup (chp ve tsk içindeki yapılanma) bunu goze alamazdı.

cok basit bir ornek veriyim. fethi gürcanla talat aydemir öldürüldü. neden cunku arkalarında dıs destek yoktu. kendi baslarina dıs destegı olmayan darbeye kalkıstılar sonları malum...
  • istanbull  (23.09.10 16:18:27 ~ 16:19:51)
@nawres : milletin iyiliği için darbe mı yapılır hafız :)

  • demirr  (23.09.10 17:29:26)
@istanbull 80 de neden işkence gördü bu has adam..hatta hiçbir siyasi lider işkenceye tabi olmazken keza 80 abd darbesi diye bilinir...
ve neden o kadar hasiken ve darbe olurken buna göz yummaktan öte içinde hatta fikir gurubunda bulundu bu işin...

  • ne adrenerjik ne kolinerjik  (23.09.10 20:58:40)