koşu bandıyla 75 kalori veriyorum

selamlar ve merhabalar duyuru sakinleri. ya şimdi koşu bandı var evde neyse 3-4 gündür biniyorum 30 dk biniyorum hep 5. seviyede hızlı tempoyla yürüyorum fakat 30 dk. da 75 kalori veriyorum. internetten kontrol ettim 1 yumurta bile 80 kalori ben şimdi 75 kalori yaktım fakat bu işte bi terslik var gibi? 1 yumurta yediğim zaman 5 kalori geçiriyor bana?
yoksa ben mi bu işin mantığını anlamadım?

her bünyenin kalori yakış durumunun aynı olmadığını düşünmekle birlikte, duble iskender yiyen bir adamın iki saat yürüyerek o iskenderi eritebileceğini hiç zannetmiyorum. pardon ne demiştik bünye meselesi.

  • ermoo  (22.09.10 18:24:26)
valla 10 km gibi koşarken yarım saatte 400 kaloriyi geçiyor, ya alet yanlış gösteriyor ya daha hızlı olmanız lazım.

  • hophophoba  (22.09.10 18:24:29 ~ 19:00:54)
koşu bandı da önemli faktörlerden biri de nefes kontrolüdür. tin tin babam da koşar yarım saat:) 2 dakika düşük seviyeden başla; ama normalden biraz hızlı şekilde diyaframdan nefes alıp ver.sonra seviyeyi yükselt onunla mukabil nefes alış verişinide yükselt.

  • madagaskar  (22.09.10 18:27:49)
zaten yediğinizin tamamını yakmayacaksınız. biraz yanlış anlamışsınız sanırım.

  • burbat  (22.09.10 18:28:26)
ya 5. seviye normal hızlı gidiyo işte. yani evde de fazla bişi yemiyorum öyle ekmeği vs. kestim işte ne bileyim sanki 75 kalori 30 dk hızlı yürümek için az gibi geldi.

  • sert yerden yavas  (22.09.10 18:44:15)
vucut zaten bi ton kalori yakıyor, spor o bu gibi aktiviteler "bir extra" olması açısından var, zaten vucudun günde en az 3000 kalori yakıyor.
Yemek yerken bile kalori yakıyorsun, sindirirken o bu.

Hem de vucudun sıkılaşıyor, şimdi 30 dk 5.0 da yapıp yorulurken, bunu yapa yapa, dayanıklıgın arta arta 2 saat 8.0 da yapabilir hale geleceksin.

Sakin ol, daha başlardasın, sabır göster.
  • cruseo  (22.09.10 18:48:22)
simdi gunluk kalori ihtiyacin hakkinda once bi bilgi edinmelisin. ornegin vucudunun gunluk ihtiyaci 1500 kalori olsun. gun icerisinde yedigin ictigin 1600 kalori ise, vucudun ihtiyac duydugundan 100 kalori fazlasini almis olursun. bu 100 kaloriyi yakman gerekli.

  • dengesiz pamuk  (22.09.10 18:52:38)
ya arkadaşlar iyi güzel yazıyorsunuz da yarım saatte 75 kalori çok çok az bi sıkıntı var yani.

  • hophophoba  (22.09.10 19:15:01)
Gosterge bariz bir sekilde yanlis. Muhtemelen kilo girisi yapmiyorsunuz. Bu tip aletler genelde kiloya gore bir tahmin yapar. 70kg birisi icin 30dk. da 150-200 kalori civarinda gostermesi lazim.

Tabiki gosterilen kalori %100 gercek olmasa da, iki yuruyusunuz arasinda guzel bir karsilastirma imkani verir (orn. egimden dolayi yaktiginiz kaloriyi hesaba katar )
  • onn  (22.09.10 19:33:48)
@onn kilo girişi yapılmıyor ki hocam cihazda. sadece ayarlıyosun herşey sıfırken başlı kalori yakmaya kilometre yakmaya.

  • sert yerden yavas  (22.09.10 19:45:37)
kosu bantının soyledıgı sey gercek, orda 100 kalorı gosterdıgı zaman kosmadan oncekı ve sonrakı kılolarını karsılastır 100 gram verdıgını goreceksın.

  • overdose  (22.09.10 20:38:28)
@sert yerden yavas: O zaman aleti cok dikkate almaya gerek yok. Illa bir deger gormek istiyorsaniz. Metabolic equivalent diye bir sey var. Ordan bir rakam alabilirsiniz. en.wikipedia.org

Yag yakmak icin daha once bahsedilen 'yag yakma bolgesi'nde olmak gerektigini ve en az 45 dk. egzersiz yapmak gerektigini de hatirlatayim.
  • onn  (22.09.10 22:25:25)
ya yanlış hesaplıyor kaloriyi ya da kilokaloriden başka bir enerji birimi cinsinden gösteriyor olabilir.

  • sektoid  (22.09.10 22:49:00)
koşu bandına %5 yukarı eğim ver o zaman artar yaktığın kaloriler

  • tan vakti  (23.02.11 15:57:36)