bugun doga icin ne yaptin?

tabiat ana hakkini helal etsin diye "bireysel olarak" neler yapiyorsunuz, neler yapilabilir?

siyah poşet kullanmıyorum, pilleri gerçekten de atık pil kutusuna atıyorum. suyu tasarruflu kullanmaya çalışıyor, evin önüne ve balkona hayvanlar için su koyuyorum. pc ve televizyonu sadece düğmesinden kapatıp bırakmıyorum, fişini de çekiyorum.
işte naçizane ntv yeşil ekrandan duyduklarımla vs bişiler yapmaya çalışıyorum.

  • zenc  (25.08.10 15:15:30)
kullanmadığım ışıkları HERYERDE (okul, kamu binası, ev, işyeri) kapatıyorum. kesinlikle hiçbir çöpü yere atmıyorum, özellikle plastiklere dikkat ediyorum. suyu da çok dikkatli kullanıyorum.

  • 0dy  (25.08.10 15:38:12)
arabam olmasina ragmen toplu tasit kullaniyorum

  • .aylin.  (25.08.10 16:13:00)
@.aylin.

toplu tasima bu kadar rezil bir haldeyken yaptigin buyuk fedakarlik.
  • nawres  (25.08.10 16:22:52)
elimdeki çöpü metrelerce cebimde taşıyıp çöp kutusuna atmak bile istanbulda kendimi yeterince çevreci hissettiriyor.

  • sttc  (25.08.10 16:56:05)
Calistigim sirkette sozu gecen bi ablayim :p
yemeklerimizi sirkete getiren yemek firmasi kocaman posetlere doldurup getiriyordu. gunde 5-6 tane o kocaman posetleri sadece 5 dklik bir yol icin bize harciyorlardi...
aradim dedim ki sizin kagit posetiniz yok mu?
-yok
+cantaniz yok mu
-ne cantasi
+yemeklerin sigacagi herhangi bir canta
-var ama hanimefendi simdi orada gelip o cantalari bosaltmak bizim calisanlarimizin yapacagi gorev tanimlarindan birisi degil
+peki siz getirin canta ile ben bosalticam

2 hafta ben bosalttim cantalarini daha sonra yurtdisi seyahati icin gitmek durumunda kaldim ama gitmeden yemek firmasini aradim ben gidiyorum poset getirmek yok dedim kikiki yaptim ayip olmasin diye arada
15 gun sonra geri geldigimde calisanlarin artik cantalardan kendilerinin bosalttigini gordum karismadim da niye yapiyorsunuz da demedim evet belki kotu birsey vazifesi olmayan isleri yapiyorlar ama poset kullandirtmaktan sanirim daha masumcadir

bu da boyle bir animdir
  • .aylin.  (25.08.10 18:11:23)
genelde standart şeyler.
bir mağazadan birşey aldığımdan torba/poşet almıyorum. çantam büyükse ona atıyorum.
ışıkları kullanmadığımda kaparım, hatta eş dost evinde bile musallat olur kapattırırım.
arabama min. binmeye çalışırım. bindiysem de boş gitmemesine çalışırım (bizim orası biraz sapa, otobüs bekleyenleri alırım)
gazete ve kağıtları biriktirir, geri dönüşüm kumbarasına atarım.
çöpleri çöp kutusuna atarım, çevrede yoksa (ki ankarada çöp kutusu bulmak zor iki gözüm) herhangi bir dükkana girip çöp kutularına atarım.
plastik bardakları tek seferlik kullanmam, mümkün olduğunca çok kullanmaya çalışırım.
  • merry shelly  (27.08.10 00:49:34 ~ 00:50:05)