poker terimi

Pokerde kimse ortaya bahis koymadığı zaman söylenen "check" sözcüğünün Türkçe karşılığı nedir?

Şimdiden teşekkürler.

bob? =P

  • wampex  (16.07.10 16:29:17)
genelde ana dili kullanmayı tercih etmeyen oyuncular masaya oturduğundan memlekette de ona "check" veya "bob" denir. "gördüm", "devam" diyeni de var. hiçbir şey demeyip sadece elini masaya vuranı da.

  • jack of hearts  (16.07.10 16:34:50 ~ 16:35:57)
"Bop", TDK'da mevcut ama anlamı bahis konulduğuna işaret ediyor.

www.tdk.gov.tr

"Devam" olabilir gibi geldi. "Pas" desem ağır bir oyun için hafif mi kalır? :)

Çeviri için soruyorum bu arada. Her hâlükârda Türkçe bir sözcük yazmam gerek.
  • MadAboutYou  (16.07.10 16:39:07)
tdk ya takılma bu kadar dünyadan haberi yok onların.

doğrusu kesinlikle bop
  • bindokuzyuzkusur  (16.07.10 16:44:33)
sözlükte yer alması doğal. bob demek, bob'la devam etmek, bob demeyip pot'u arttırmak filan kullanıyor çok yaygın olarak. çeviri içinse bob'dan başka bir kelime kullanmak eğreti kalır bence. ama yine de kullanmak istersen..
her ne kadar "call"un da "bob"un da türkçe karşılığı "gördüm" gibi dursa da "gördüm" en güzel karşılığıdır.

yalnız bob muydu bop muydu, şu an tam hatırlayamadım. bop bop.. doğru diyorsunuz.
  • jack of hearts  (16.07.10 16:46:24 ~ 16:47:46)
"gördüm" artırılan pot miktarına karşılık verilen cevap.

ortadaki pot miktarında artış yoksa bop.

bop veya bob "gördüm" ün tam karşılığı değil.
  • bindokuzyuzkusur  (16.07.10 16:50:02)
yukarıda belirttim. rakip oyuncu hiçbir miktar sürmeden devam ederse buna call da denir bop da. yani 0 pulun call edilmesine bop denir. o yüzden gördüm demek yanlış kullanım sayılmaz.

  • jack of hearts  (16.07.10 16:52:15 ~ 16:53:26)
call'un arttirilmamis bahsi görmek icin kullanildigina hic şahit olmadim açıkçası biri arttırdıktan sonra call eger kimse arttırmamissa bop benim bildigim

  • berginyonbaenre  (16.07.10 17:03:58)
Biz yer diyoruz. "Yerdeki (masadaki, ortadaki) para uygun" der gibi.

Pas kesinlikle denmemeli bence. Elden cikmak icin kullanilan sozcuk olmali pas.

Ayni sekilde gordum de bir arttirmaya tepki olarak verilebilir.
  • wpi  (16.07.10 17:10:37)
Ceviri icin oldugunu dusunmemisim. Ceviri icin "yer" gitmez bence. Ama "yer tamam" diyebilir birisi. Ondan sonra "yer" denmesi anlasilir. (Yani "yer"i begendiysen, kullanabilmek icin diyorum)

"Bop" bence de teknik olarak dogru degil. Ama ceviride kullanilmasi durumda en rahat anlasilacak olan sozcuk obur yandan da.
  • wpi  (16.07.10 17:25:21)
Bob ortada pot olmadiği durumlarda kullanilir (yani adam bisi koymamistir), gordum dedigin zaman karsi taraf/lar bi pot koymuslardir. sonuc olarak , bob

  • kakoy  (17.07.10 12:21:22)