[]

1950 sonrası yakın türkiye tarihi

Bu konu son zamanlarda oldukça ilgimi çekiyor. Rahmetli Mehmet Ali Birand'ın belgesellerini baştan sona izliyorum ve konu ile ilgili kitap kaynaklarını da okumak istiyorum. 50'ler, 60'lar, 70 ve 80'ler dönemleri ile ilgili önereceğiniz kitaplar var mıdır? Bu dönemlerin öne çıkmış figürleri de olabilir. İsmet İnönü, Adnan Menderes, Talat Aydemir, Kenan Evren, Süleyman Demirel, Turgut Özal vs vs gibi...

Şimdiden teşekkürler :)


 
can kozanoğlu öneririm sosyolojik açıdan analizlerde çok iyidir.


  • a7x  (29.05.24 20:43:40) 
Vasat bir gazeteciyken birden o dönemin televizyonda kült bir programın başına getirilmiş, ve ülkenin alışık olmadığı şekilde Dünya liderleriyle falan birebir röportaj yapabilmiş, kötü diksiyonlu bir gaf makinesi olmasına rağmen yıllarca ana haber sunuculuğu yapmış, yaptığı programlarla yakın Türk tarihinin algısına şekil vermiş, belli ki bu iş için birileri elinden tutmuş bir adam.

Baştan sona izlerken bence kafanda hep bir 'Acaba' olsun. Gerçi kimden okursan oku da yakın Türk tarihini okurken kafanda hep bir 'Acaba' olsun. Çünkü o tarihte de, o tarihin yazımında da hep at izi it izine karışık. Hep algıya oynanmış.

Not: Talat Aydemir'den bahsetmişsin :) Hatıratım'ı okudun o zaman. Öğrencilik yıllarımda okumuştum. Çok ilginç gelmişti.
  • Mirket  (29.05.24 20:50:49 ~ 20:56:34) 
Oral sander siyasi tarih serisi sizin ilaciniz


  • oscar  (30.05.24 10:32:00) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.