baristalara, filtre kahve gurularına v60 sorusu

sıradan vatandaş çaydanlığı ile ve makine için olan kağıtları katlayarak v60a uygun hale getirip filtre kahve yapmaya çalışıyorum ve bir sorum var

ön demleme denen süreçte izlediğim videoların bazılarında suyu döküyorlar ve kahve kabarıyor

bende ise su nereden yol bulursa akıyor ve orası obruk gibi çöküyor

acaba neyi yanlış yapıyor olabilirim? daha fazla ya da az su koymayı denedim hepsinde aynı problem şey yaşandı

bu yüzden kahvenin tadında hep bir dengesizlik oluyor

muhtemelen kalın çekilmiş kahve kullanıyorsunuz. bir de suyu kahvenin üzerine, daire çizerek belli bir hızda dökmeniz lazım.

  • shadowfollower  (26.04.24 08:24:54)
V60 mı kullanıyorsunuz yoksa farklı bir ekipmanı V60 gibi mi kullanıyorsunuz?

V60 kağıdı kullanmadığınız için olur bu, çünkü katladığınız için aralarda hava boşluğu olur ve suyu dökünce o hava boşlukları çöker. Aynı şekilde V60 kağıdı olmadığı için sıfıra sıfır oturmaz ekipmana ve suyu dökünce yine hava boşluklarına doğru çöker.

Eğer direkt V60 kullanıyorsanız tek sıkıntı farklı bir kağıdı katlayıp kullanmanız.
  • pianeta  (26.04.24 08:27:41)
caydanligi nasil v60 yerine kullaniyorsunuz ki? ben normal filtre kahve makinesi icin olan filtrelerden kullaniyorum ama v60 ile kullaniyorum, sorun olmuyor tam oturmasa da. ama caydanligi hayal edemedim.

  • lemmiwinks  (26.04.24 10:00:25)
suyu hızlı şekilde ve sabit bir noktaya dökmeyin. bunun için uygun ibrik gibi kaplar var, ince ince döküyor ve dairesel şekilde her noktaya yayın suyu dökerken. %30 kadarını döküp biraz bekleyin sonra kalanını yine yavaş yavaş dökün. kahvenin ince çekilmesi de önemli tabi. v60 ile filtre kahve makinesinin öğütme inceliği farklıdır mesela.

  • mustafakesekci  (26.04.24 12:24:18)
v60 kullanıyorum gooseneck kettle yerine çaydanlık kullanıyorum, anlaşılmamış sanırım

teşekkürler cevaplar için
  • Coyote  (28.04.24 01:50:11)
kahve kağıt filtreye göre ince çekilmiş olmalı, seninki kalın tahminen ve akıp gidiyor.

  • nhk ni youkosu  (28.04.24 02:04:50)