istanbul cahiline gezi planı çıkartalım

haftaya cuma sabahtan sabiha'ya inip 2 gün dolaşıp, cumartesi akşamı dönme planımı var. müze, saray, sahil falan nerelere gidebilirim.
araç kiralanabilir ama metro, metrobüs gizergahları daha hızlı olur diye düşünüyorum .

nasıl bir plan yapayım, vapurla karşıya geçmeli bir güzergahta nerelere uğrayayım.

önce mekan sonra plan derim, plana göre mekana gidilmez. çoğu zaman es geçilen ama es geçilmemesi gereken 3 yer.

- beylerbeyi sarayı
- arkeoloji müzesi
- deniz müzesi

üsküdar tarafından başlamak daha iyi olur kuzguncuk'ta bir kahvaltı ya da saleple. en azından öğleden sonraki kalabalığın karşıda daha güzel bir etkisi var kötü de olsa, anadolu yakasının kalabalığı soğutuyor. ne kadar erken çıkarsanız o kadar keyifli olur. bir de müzekartınız yoksa almanız çok işe yarar.
  • gule gule  (16.03.24 21:38:12 ~ 21:39:26)
  • doharkoman  (16.03.24 21:44:10)
Fatih'te tekfur sarayı ve Kariye camisini gör.
Panaroma 1453 Müzesini gör
Topkapı kaleiçine git surları gör
Pazartekke tranvay durağının orada Cüneyt Arkının Malkoçoğlu filmlerine mekan olmuş, restore edilmiş surları gör.
Tranvaya binip ünlü Çapa hastanesinin önünden geç
Önünden geçerken Valide Sultan Camiini gör.
Beyazıt'da inip Beyazıt Camiini, İstanbul Üniversitesinin meşhur kapısını, Kapakı çarşı'yı gez.
Tranvay yolunundan aşağı yürü, çemberli taş'ı, yerebatan sarayını, Ayasofya'yı Blue Moskue'yi gez.
Aşağı yürümeye devam et, Gülhane Parkını ve Topkapı Sarayını gez.
Aşağı yürümeye devam et, Eminönünde Balık ekmek ye. (Ben olsam yemem.)
Oradan, Yeni CamiiYi gör, güvercinleri besleyip, Mısır Çarşısını gez, Tahtakale'ye bir Ceee deyip Galata köprüsünden geç.
Tünel'den Galata Kulesine doğru çık. Galata kulesini gezip İstiklal Caddesine yönel.
Taksim Meydanı'nı da gezip Fenikülere Bin. İn aşağı Beşiktaş Çarşı'yı gez.
Dolmabahçe sarayı'ndan Yıldız Sarayı'na git, gez. Arada açıksa Deniz Müzesi'ni gez.

Yoruldum. Kalanını başkası anlatsın.
  • Mirket  (16.03.24 21:53:53)
Olmazsa olmaz 3 yer: Topkapı sarayı, Ayasofya - ı Kebir camii, İstanbul arkeoloji müzeleri

  • doharkoman  (16.03.24 21:57:40)