Türkiye'deki fiyatları maaşlara göre normal buluyor musunuz?

1.5 senedir Türkiye'de yaşamıyorum, Türkiye'de en son maaş aldığım zaman da Ağustos 2022. Geçen hafta İstanbul'daydim ve resmen soyuluyormusum gibi hissettim. Bazı ürünler döviz bazında da oldukça pahalı bence ama en çok yeme-icme kısmına takıldım. Basit bir Americano 195 liraya (Starbucks, nero gibi zincir yerlerden bahsetmiyorum) satılıyor ve bayağı da tıklım tıklım içerisi. Biz herhangi bir mekandan 1500 lira altında hesap ödemeden cikamadik mesela.

Ama bir yandan da Türkiye'de maaş almadığım için kıyaslayamiyorum. Sözlük'te uçan, kaçan tayfa haricindeki gruba göre bu fiyatlar normal mi? Ben mesela şu anda dönsem ne kadar maaş isteyeceğimi bilemem, fiyat algim yok olmuş. Arkadaşlarımıza sorduğumuzda kimse net bir şey söyleyemiyor, alıştık artık diyorlar. Siz ne düşünüyorsunuz?

Cumartesi günü beyin akışına hoşgeldiniz.

Bulmuyoruz tabii ki ustelik turkiye yeme-icme konusunda ucuz bir yerken. barinma da hakeza. Hesap yapmak cok zor bu kosullarda bu yuzden gunluk yasamaya yatkinlik oluyor

  • ala09  (20.01.24 14:03:31)
Tıklım tıklım içerisi; normal çünkü ülkede oralari dolduracak kadar parası olan insan var. Buna ek olarak ülkede hobi ve aktivite yapmak çok pahalı. Insanlar da kafe, avm geziyor anca. Nero'da bir kahveye saatlerce oturabilirsin.

Ben burada zamanında Güzelbahçe'de villanin nice fiyatina geldiğini soyledigimde bile normal bulunuyordu, o yüzden fiyatlari normal bulan cikacaktir ama değil. Türkiye'ye gittiğimde ben de soyuluyor gibi hissediyorum. Buna ek olarak ne kaliteli ne dandik anlasilmiyor artik, eskiden daha kolaydi.

Misal ben son gittigimde Fransa'da dışarıda restoranda yemek ile Türkiye'de yemek arasında yüzde 30 civari fark vardi. Eskiden çok daha fazlaydı. Hatta su an baktım İzmir'de alsancakta pizza restoran ile yaşadığım yerde pizza restoranı fiyatlari arasinda 1-2 euro oynuyor. Ama maaş olarak uçurum var.
  • logisticsmanager  (20.01.24 14:08:01)
Tabi ki de normal değil, zaten o yüzden enflasyon ve kriz var ülkede.
1 yıl önce ortalama bir mekanda 100 liraya doyup kalkıyorken bugün 300 liranın altına çıkamazsın. 2 yıl önce bu 70 lira falandı.
Fiyatlar 5-6 kaat arttı ama maaşlar o kadar artmadı. Üstüne 2 yıl önce 3000 liraya kiraya verilen ev şu an minimum 20.000 liraya veriliyor. Bunlar sadece gıda ve barınma masrafları.
  • pianeta  (20.01.24 14:24:19)
ocak 2021den beri yurtdisindayim, her gittigimde sok olarak donuyorum bence turkiye doviz bazinda da pahali. gecen gittigimizde canakkalede bir italyan restaurantina gittik 4 kisi 3000 tl hesap odedik, en dandik pizza 500 tlydi. ben sahsen ac kalktim masadan guzel de degildi. gece konaklamaya gayet siradan bir otelde 2800 tl odedik, italyada michelin yildizli yerde pizza 5 euro, luksunu ararsan max 15 euro. trde nasil bir pizza 500 tl olabiliyor?
vatikan manzarali kaldigimiz yerin gecelik fiyati 50 euro idi, canakkalede dandik bir yerin geceligi nasil 2800 olabiliyor?
gecen sozlukte de biri yazmisti bunu, %100 dogru. turkiyede herkes birbirine gecirme mantiginda ama bu fiyatlar asla normal gelmiyor bana.
  • tuborg yesili  (20.01.24 14:46:42)
işin ilginç kısmı, dediğin gibi 195 liraya kahve veya tatlı alabilirken, 300 liraya iskender yiyebiliyorsun. (ve düzgünce bir yer)

Ne bileyim 150 liraya kahve içip Welldone'da 250 liraya tavuklu yemek yedim yine kafam karıştı. Denge şaşmış ve birileri fena geçiriyor gerçekten. Enflasyon veya kur ile ilgili değil artık, eskiden öyleydi ama artık alışkanlıktan %100 zamlar geliyor. Geçen arkadaşım bir şey attı, geçen yıl başı 60 liraya aldığı ürün 300 lira olmuş. 5x yapacak ne oldu ülkede bilmiyorum.
  • nhk ni youkosu  (20.01.24 15:40:05)
normal değil. ama insanlar inatla "enflasyonun olduğu yerde normal" diyor. saçma sapan bir hale geldi. bunun haricinde insanların tüketim bağımlılığı ve çılgınlığı da zıvanadan çıkmış durumda. geçen iki üniversiteli genç konuşurken "abi iphone bile olmuş 100-150bin" falan dedi. dedikleri de pro max'inin en full hali bile o kadar değildi sanırım. başka bir arkadaşım laptop alacak diyor ki ofise atacam sadece word mail falan takılırım bu pc iyi mi, bakıyorum attığı pc 16gb ram'li ryzen 5'in baya iyi ve güncel işlemcili bilmem ne baya üst seviyesi. herkes yarın pahalanacak diyor ama anlamadıkları şey yarın tl olarak yükselirken dolar olarak düşmüyorlar, kar etmiyorsunuz. tv bakıyorum mesela, forumlarda öneri istiyorum kimse uygun model önermiyor herkes 60-70bin liralık en tepe modelleri söylüyor. onları araştırıyorum hb, trendyol yorumlarına bakıyorum deli gibi satılmış. hepsi kanal d'de dizi izlemek için almış heralde çünkü ya kanal d ya show falan açık :) ingiltere'de almanya'da 2 ingilizin almanın evini gezse bizimkiler inanamazlar.

işte bunlar birleşince de fiyatlar da enflasyon da 1 artacağına 3 artıyor. şimdi de özel okul fiyatları mevzusu çıktı, 3 yorum bakayım diyorsun o paranın çeyreği birikimi olmayanlar bile 600k'nın ne kadar normal olduğundan, devlet okullarına gidenlerin kötülüğünden falan dem vurmaya başlıyor. sadece şunu bil, tr gibi iyi yönetilmeyen yüzbinlerce esnaf dükkanı olmasına rağmen bu süreçte senede bir araç yenileyecek hale gelen, 1 senelik karıyla ev alabilen yerler oluşmaya başladı.
  • avatar is back  (20.01.24 16:04:07)
Ben sadece değer/değmez yorumu yapıyorum. Starbucks Cool Lime için kesinlikle o paraya değmez diyorum. Yüzde 90'ı buz. Kendimi dolandırılmış hissettim. Ama sevdiğim bir tatlı var bir yerde. O tatlıya 150 TL veriyorum ama kesinlikle değiyor. Fiyatlar maaşa göre yüksek.

Çalışan insan için düşünce şu. Ben haftada 5 gün 8 6 çalışıyorum. Hafta sonu istediğim şeyi alırım. Alamayacaksam neden çalışıyorum. Bu şekilde düşününce pahalıymış ucuzmuş fark etmiyor. Kafeler bundan doluyor. O kahve 300 TL olsa da verirler. Bunun maaşla bir bağlantısı yok aslında. Ülkedeki yetersizlikler insanları buna itiyor.
  • dissendium  (20.01.24 16:13:31)
Türkiyedeki fiyatları maaşlara göre normal bulmamak matematiksel ispatı olan bir şey. Bir taştışma konusu olduğunu sanmıyorum.

İnsanların azımsanmayacak bir kısmı bundan 4-5 yıl önce yapılabildikleri şeyleri artık ya yapamıyor ya da o zamana göre daha kısıtlı bir şekilde yapıyor. Maaşlarda asgari ücretin payının arttığını, emekliler içinde de asgariden yüksek maaş alanların ele avuca gelir bir kısmının taban maaşa yapılan zamlarla artık asgari maaş alan duruma geldiklerini görüyoruz.

Yani alım gücünün düştüğü objektif bir durum. Hiçbir siyasi dahi bunun aksini söylemiyor zaten.

Ortada karmaşık ve belirsiz bir durum göremiyorum ben.
  • akhenaten  (20.01.24 16:30:41)
çünkü esnaf geleceği fiyatlıyor. gelecek belirsiz olunca, ucu açık fiyatlamanın. enflasyonun seneye %200 olmayacağının garantisi var mı? yok. sözlük'teki uçan kaçan tayfadanım maaş konusunda, bana hava hoş ama gerçekten de gelire göre ve dolar bazında fiyatlar fazla.

  • gabe h coud  (20.01.24 16:40:37)
bir mali 1 liraya alip 2'ye sattin. 2 liran oldu. bu mali tekrardan 1 liraya alamadan 2 lira olmus oluyor. o zaman bir yol kat etmemis oluyorsun. ben de bu mali 1 liraya alip 3 liraya satarim cunku bu enflasyon bana bir dahaki sefere 2'ye alacagimi dusunduruyor. ben kar edemeyeceksem neden ticaret yapayim ki?

hukumet disinda kimsenin sucu yok. bu insanlar yuzlerce yildir iyiydi de son 5 yilda mi seytan oldu? olay yonetilemeyen ekonomi baska bir sey degil.

@gabe +1 yani.
  • bohr atom modeli  (20.01.24 18:30:50 ~ 18:33:19)
Tr'de en yuksek petrol muhendisi maasi kariyer nete gore aylik 186.200 liraymis.

Ben de Kuzey Amerika'da kariyerinin son ceyregindeki bir petrol muhendisiyim. Aylik, yaklasik bu rakamin 2 katini aliyorum.

Americano burda Turkiye'dekine gore asagi yukari 3 kat daha ucuz.

Tr'de asgari ucret artisi, emekli maaslari artisi, memur maasi artislari muhtemelen yeni bir enflasyon dalgasi olusturacak bu da yeni fiyat artislarina sebep olacak gibi gorunuyor.
Fiyatlar normal degil.
  • thetruenorthstrongandfree  (20.01.24 18:32:29)
Tabii ki hayir, zaten normal olsa fakir ulke kategorisinde gorulmez.

  • hot potato  (20.01.24 18:46:37)
Normal çünkü 2024'de polis memuru veya öğretmen bir çiftin evine 90.000-100.000 tl para giriyor. Veteriner'de 2 dolarlık aşı 800 tl. Kendi işini yapan meslek okulu mezunlarının aylık gelirleri 100.000-150.000 tl. Esnaf krizi fırsata çevirmek için ahlaksızlık yapıp ederinin 3-4 katını kazanıyor. İstanbul'da eskaza ikinci bir ev almış olsan veya aileden kalma ev olsa ki ortalama konut değeri 5 milyon, onu satıp aylık 200.000 tl faiz alabiliyorsun. Evet enflasyon karşısında eriyecek ama onu dert etmeyenler var.

  • things  (20.01.24 18:57:22)
Yurtdisi fiyat karsilastirmalarini dikkatli yapmak lazim. Luks tuketim, sezon, yerel etkiler gibi bircok etken karsilastirmalari bozuyor.
Ornegin bir yerdeki kalburustu sehir ve normal mekan ile baska yerdeki en zengin sehir ve en gitmek istediginiz mekan arasinda karsilastirma hatali oluyor. Ek olarak son zamanlarda yabanci para enflasyonu da goze carpar oldu. Yani y.disinda yasayanlar bulunduklari ulkelerde yasadiklari alim gucu dusmesini goz ardi etmesinler. Ve yeni yilla birlikte Turkiye'de zamlar yapildi fakat yeni maaslar henuz herkesin eline gecmedi ki bu da yeni alim gucune henuz tam olarak asina olmamayi getirir. Butun bunlar disinda eskiye gore yine fark kalacagini, bunun da doviz kuru yonetimi sonucu oldugunu dusunuyorum. Denge gozeterek yaptiginiz ydisi karsilastirmalarinizdaki hesaplarinizda eskiye gore turkiye fiyatlarindaki artis yonunde kabaca minimum %20 bir fark olacagini tahmin ediyorum. Yani maaslara gore normal bulmakla birlikte surdurubilir bulmuyorum.

  • dunal  (21.01.24 12:32:24)
türkiye ekonomisini yurtdışıyla kıyaslamak çok zor. kendimi ister istemez her amerika'ya, almanya'ya gittiğimde bunu ölçmeye çalışırken buluyorum ama bir yere varılmıyor.

1. türkiye'de spesifik olarak her zaman dünyadan 2-3x pahalı olan şeyler var. teknoloji ürünleri ve arabalar gibi. bunlar denklemi çok bozuyor.

2. türkiye'de bir hizmetin fiyat yelpazesi inanılmaz geniş. kahve örneği mesela, deniz gören çok güzel bir beltur'da 50 liraya da kahve içebiliyorsunuz. aynı boyutta kahveyi zincir yerler dışında manzaralı bir yerde 250 tl'ye de içebiliyorsunuz. hizmet sektörü genel olarak böyle.

3. türkiye'de faturalar dünyanın geri kalanına göre çok ucuz. çünkü akp ekonomisi, alt tabakadaki insanların temel ihtiyaçlarının karşılanması düsturuyla bir politika güdüyor. haliyle faturalar, lpg vs. iddialı ucuz.

yani zor. eski kiracılık diye bir şey var mesela. ülkenin şanslı bir kesimi istanbul'da cillop gibi muhitlerde 300-400 euro'ya kalıyor. öte yandan yeni eve çıkmak isteyen birisi için ortalama muhitlerde evler 1000 euro civarında. türkiye gelirine göre çok zorlu.

şu an tam bir gelir/gider kaosu var. kendimden ve yazılım sektöründen örnek vereyim: bugün senior bir mühendis türkiye'de yeni zamlarla beraber net 70-100 bin arası kazanıyor. yani 2300-3000 euro arası. düz 2600 diyelim. eğer benim gibi eski kiracıysa kira+fatura+aidat dahil 300 euro ödüyor ve cebine net 2.300 euro kalıyor :) aynı seviyede meslektaşım berlin'e gidiyor ve ortalama net 3.800 euro kazanıyor. ama ufak-tatlı bir ev faturalarıyla beraber 1.800 euro'ya mal oluyor ve cebine 2.000 euro kalıyor. türkiye'de 2.300 euro mu almanya'da 2.000 euro mu çok zor bir denklem.
  • gitdaddy  (21.01.24 13:55:37)