Aç karnına yutmam gereken ilacı tok karnına içtim (Simflat)

Bugün doktor bir takım mide sorunlarından dolayı Simflat verdi ve eczacı yemekten 10-15 dakika önce iç dedi. Ama ben unuttum, yemekten 15 dakika sonra falan içtim.

Etkisini gösterir mi yine de? Yoksa boşuna mı içmiş oldum?

Yemekten bir saat öncesi ve iki saat sonrası arasında kalan kısım tok karnına olarak geçiyor. Açlık tokluk açısından bi etkisi yok. Bazı mide ilaçları yemekten önce içilip koruyucu tabaka falan sağlıyor ama bunda öyle bi şey de yok bildiğim kadarıyla. O yüzden önemli değil diyorum ama siz yine de içiniz rahat olsun diye bundan sonra içerken öncesinde için

  • nundu  (17.01.24 22:05:09)
Teşekkür ederim. O zaman meraktan bir soru sorayım bu bilgi üstüne.
Madem yemekten 1 saat öncesi tok olarak geçiyor, o zaman neden bu ilacı (ve bazı ilaçları) aç karnına iç diyorlar? Ne etkisi ya da ne anlamı var ki mide yemekten 20 dakika önce teknik olarak tok sayılıyorsa?

  • pianeta  (17.01.24 22:32:32)
Aç karnına için denilen ilaçları zaten yemekten 1 saat önce içmek gerekiyor. Aç karnına içmenin olayı yemekle etkileşime girmemesi, midede ilacın ona göre çözülmesi gibi etkenler

  • nundu  (17.01.24 22:45:11)
O zaman bu ilacı yemekten 10-15 dakika önce için deme sebepleri ne? Öyle dediklerine göre illa bir sebebi olması lazım diyerekten cevap bulamaya çalışıyorum da...

  • pianeta  (17.01.24 23:12:43)
Yemeği sindirirken hem krampları önlesin hem de gazını gidersin diye önce veriyorlar bağırsak ve mide hazır olsun diye

  • kararsızataletfilozofu  (17.01.24 23:33:01)