Harici Hard Disk HDD vs SSD ?

2 Bilgisayar ve Tablet Telefon vs artik ful resim film doldu.
Hepisini bir Hard Disk e cekmek istiyorum, yarin birgün kaybolmasin diye,
uygun fiyatli Hard Disk ariyorum. 3 sene idare etsin, yeni Hard Disk alacam.
(Her 3 sene yenilerim artik).

HDD ler 3 sene götürürmü beni Intenso WD markalar nasil ?
SSD ler biraz Pahali her 3 sene cöpe atmak icin.

Google drive dusundunuz mu? 2TB yillik 500 TL.

  • krmzbvl  (19.11.23 11:13:37)
@krmzbvl evet düsündüm ama yillik 100 Euro almanya fiyati.

  • samiabi19  (19.11.23 11:19:45)
kişisel anılar varsa bence raid 1 yapabilen çift diskli nas alınmalı. çünkü hdd dediğin şey ister mekanik ister ssd bi anda gidebiliyor.

  • orpheus  (19.11.23 22:38:43)
WD gayet iyi, raid1 yapmasan bile aynı diskten iki tane al, ikisine de kopyala +1

Bende zamanla aldığım 2-3-4-6tb diskler var, yaklaşık 1tb'lık kısmı hepsinde aynı :D

bu arada neden 3 sene sonra yeni alıyorsun? 3 sene sonra düzgün ciddi bir yatırım yapacağım diyorsan cloud'a bak. Diğer türlü, şimdi alacağın 2 adet 3.5" WD disk normal şartlarda 5-10 yıl sorunsuz çalışır, daha uzun ömürlü de olabilir.

2.5" diskler çok hareket ettirildiği için daha çabuk bozuluyor o yüzden tavsiye etmiyorum ben. Hareket edecekse harici SSD olması daha mantıklı.
  • nhk ni youkosu  (19.11.23 22:45:31 ~ 22:47:21)
uzun dönem saklama için (5-6 yıl, belki daha fazla) mekanik disk daha güvenli.

hangi marka model fiyat olursa olsun 10 yıl veya 10 gün sonra bozulabilir, garanti falan varsa da verinizi kurtarmayacak, size boş yeni disk verecek.

eğer buluttan daha ekonomik çözüm arıyorsanız benim önerim de uygun fiyatlı, farklı marka 2 harici disk: biri kullanımda, diğeri çekmecede. yılda birkaç defa manüel eşitleme.
  • celeron 300a  (20.11.23 00:50:08)