Laptop radyasyon korunma

Telefon surekli elimizde. Sabahtan aksama da laptop onundeyiz.
Daha once pek dusunmemistim. Bi yerden duydum. Kaktus mu almak lazim? Emiyor diyorlar ne kadar dogrudur? Bu kaktus ne boyutta olmali?
Siz ne gibi onlemler aliyorsunuz?
Tesekkurler

  • kobuzchu kiz  (16.10.23 22:45:54)
emf önleyici olarak aratırsanız kolyeler, telefonun arkasına yapıştırılan stickerlar ve evde zeolit bulundurmak gibi şeyler görüyorum.

  • kullanıcı adı  (16.10.23 22:58:20)
Hiçbir önlem almıyorum. Bu kadar dikkatli olacaksak evden dışarı çıkmamamız lazım.

  • Cesario  (16.10.23 23:43:17)
her türlü radyo dalgasından uzak durman lazım ki günümüz dünyasında pek mümkün değil.

  • selam  (17.10.23 00:03:31)
Büyük teyzem kimya hocasıydı.

Radyasyondan olabildiğince kaçtı.
Akıllı telefona hiç geçmedi.
Evine tv almadı.
Bulaşık makinesi falan çalışırken önünde durmayın derdi.
Hep köyden ürünlerlerle beslenirdi.

Önce meme kanseri, sonra cilt kanseri, sonra akciğer, en sonunda da beyin derken kaybettik.

Son 10 yıllık kanser mücadelesinin ilk yarısında şey dediğini hatırlıyorum;

"Ben de kansere yakalandıysam o zaman alayım gelin çocuklar bana tv ve akıllı telefon beğenin"

Yani kaçış pek yok gibi duruyor bomba imha ekibi gibi giyinip gezmek dışında.
  • ananiyimioguz  (17.10.23 00:10:41)
bu konu iyonize radyasyon ve iyonize olmayan radyasyon farkını bilmemekten kaynaklanıyor.

iyonize radyasyon radyoaktif elementlerden yayılan çok yüksek enerjili parçaçcıklar. bunlar tehlikeli ama gündelik hayatta bunlara doğal nedenler dışında denk gelemezsiniz. iyonize radyasyon dna sarmalındak moleküklleri yerinden oynatabilir ve bu da hücre ölmü veya mutasyonlara sebep olabilir.

iyonize olmayan radyasyon radyo dalgaları gibi elektromanyetik radyasyon ve ışık evet bildiğimiz ışık.

iyonize olmayan radyasyon enerjisi düşük olduğu için böyle bir olasılığı yok. zaten radyo dalgası yüksek enerjili bir parçacık da değil.

radyasyondan bu kadar endişeliyseniz granit mermer tezgaha asla yaklaşmayın, radongazı riski olduğu için bodrum katlarda yaşamayın, uçağa binmeyin vs.
  • orpheus  (17.10.23 14:37:25)