Seçimden umudu olan var mı?

Sadece benim mi umut 0 ?
Gece gece moral bozma uyku kaçırma sorusu

Oy vermek için konsolosluğa 8 saat yol gidicem ama benim de açıkçası umudum yok. Bu kadar rezilliğe rağmen oylar hala başa baş gidiyorsa 20 yıldır devletin tüm kurumlarını ele geçirmiş bir örgütün bu az farkı kolayca kapatamayacağını düşünmek gerçekçi gelmiyor bana.

  • synesthesia  (04.05.23 21:56:35 ~ 22:00:24)
Açıkçası umudum ilk defa var. 2014de asla yoktu, 2015de iktidar çoğunluğu kaybedince çok şaşırdım ama zaten yüzde 40ti oyları herkes de bunun altında beklemiyordu. Referanduma şaşırmadım. 2018de yine Tayyip kazanacağı belliydi anketler de bu yöndeydi sadece ikinci tura kalmamasına cok şaşırdım.

Esas umut veren 2019 İstanbul Ankara oldu. Şu anda da aslında akp ve MHP'nin ayrı listelerden girmesi, HDPnin desteği vb gezegenler sıralanmış gibi hissediyorum yani ilk defa evet kaybedebilirler diye düşünüyorum ve anketler de bu yönde. Sadece Muharrem İnce sinirimi bozuyor.
  • sanguine  (04.05.23 22:00:51)
Gel bakalım Muharrem olmasaydı şuan ilk turda demokrat dedemiz işi bitiriyordu. Ne umudu?

  • ulukayin  (04.05.23 22:08:48)
Gitgelliyim. istanbuldan ciddi oy kaybettiklerine eminim ama diger iller icin guvenemiyorum kucuk sehirlerde demokratik bir oylama yapildigina da inanmiyorum. kazanirlarsa hile derim :(

  • ala09  (04.05.23 22:09:40)
Çok umutlu değilim. Herkes rezilliği eşit derecede hissetmiyor. Eğer önceki seçimlerden çok farklı bir sonuç çıkacak olsaydı zaten bu zamana kadar sesi çıkardı milletin. Ecevit'in son dönemlerinde her gece tencere tava çalıyordu millet. Ülkenin bir kısmı sosyal ve ekonomik açıdan pek rahatsız değil. Büyükşehirler dışında fazla yakınan yok.
Asgari ücret zammı sınıfsallığı azalttı. Sayısının kaç olduğu bilinmeyen vatandaşlık almış mülteci var. Yatırımla vatandaşlık alanlar falan da var.

Kazanan az bir farkla kazanacak bence.
  • roe  (04.05.23 22:15:36)
Ben umutluyum açıkçası.

  • dissendium  (04.05.23 22:27:32)
erdoğan devrinin kapanacağını öngörüyorum. hissiyat ve gözlemim bu yönde. bu yönden sevindirici.

ancak herkesin bahsettiği ekonomik ve yaşam tahribatının kaldırılması bir yılı bulur diyorlar. bu bir yıllık süreç biraz zorlu geçeceğe benziyor. hele hele akp'nin ana muhalefet olacağı Türkiye'de işi daha da zorlaştırabilirler.

diğer açıdan ülkenin komple birden değişmeyeceğini biliyorum. bunu siyasiler yapamaz. siyasiler toplumda varolan belli bir fikrin temsilcisi ve aynasıdır. insanlar olarak her birimiz değişmedikçe ülke de değişmeyecektir.
  • Leonardo~Da~Vinci  (04.05.23 22:30:46)
Umut derken, neye umut?
Bence ilk turda bitme ihtimali bile yüksek. İlk turda bitmese de ikinci turda biter, ama bir şekilde biter.
Ama yaşam şartları hemen, hızlıca düzelmez, ondan benim de umudum yok. Ama umutlanmak için umudumuz var en azından.
  • gallienus  (04.05.23 23:00:02)
istanbul secimleri oncesindeki umudun aynisini hissediyorum ben. istanbulu vermezler napar eder alirlar deniyordu? nooooldu :)

bu secimden de umutluyum, olacak bence de. muharreme ragmen ustelik. sonrasinda cok ugrasicaz ama temizleyip bu bize birakilan enkazi kaldirmak icin, ama her sey cok guzel olacak ben inaniyorum.
  • in vino veritas  (04.05.23 23:40:53)
en iyi dönemlerindeken % 52 idiler. su an en iyi dönemleri değil
ve TR nin en ehemmiyetli gazetecesi ne diyor bakalım.
youtu.be
  • ankarakecisi  (04.05.23 23:48:40)
tayyüp 25 milyon oy bile alsa, muhaliflerin sandığa gitmesi durumunda ilk turda kk seçimi alabiliyor.

ibb seçiminde 400bin muhalif ikinci turda sandığa gitmeye karar verdiler neler oldu gördük. o 400bin kişiye 15bin kişi daha eklenseydi, evet şaka değil 415bin olsalardı, binali şu an ibb'den tarikatlara ve reklam şirketlerine para boşaltıyor olacaktı.

bu işin ciddiyetinin farkına varın, kendinize gelin! sandığa gidin
  • avatar is back  (05.05.23 02:50:23)
umut olmalı zor geçecek ancak muhalefet hiç bu kadar yaklaşmamıştı. kazanılsa da kaybedilse de değişim olacak.

  • mikahakkinen  (05.05.23 10:45:18)
evet. sırf bunun için 4 yıldır aldırmadığım ikametimi aldırdım yurtdışına. arkadaşıma da aldırdım arabamla kendim götürüp oy kullandırttım. ekmeleddin zamanında kullanmamıştım bile.

bu sefer gidecekler.
  • bohr atom modeli  (05.05.23 11:03:10 ~ 11:03:51)
Evet, bu sefer ben de umutluyum.

  • asteriks  (05.05.23 11:15:20)
ben umutlu değilim valla. tamamen kılıçdaroğlu kazanacak diye algı oluşturuldu. aksini kimse düşünmüyor, kabul etmiyor. sokak röportajları anketlerden daha gerçekçi geliyor bana.

  • nothing in my way  (05.05.23 11:18:56)
umutluyum, kazanacağız.

  • a7x  (05.05.23 12:02:02)
Erdoğan kazanırsa olumsuz olur diyenlerin oranı %68'den 53'e düşmüş (geçen yazdan bu güne)
www.youtube.com

izlemeye devam ediyorum bakalım.
Bayağı başa baş seçim olacak gibi.
  • nhk ni youkosu  (05.05.23 15:21:50)
peak'inde yuzde 52 aldi, su anda zar zor yuruyor, zar zor konusuyor. bu sefer de olmazsa, bir dahaki cumhurbaskani oglu olsun hatta bence.

  • baldur2  (05.05.23 15:38:38)
umutluyum. bize demokrasi tepeden verilmiş, değerini bilememişiz. bir nevi bu da bizim devrimimiz. ilk saltanatı atatürk yıktı, ikincisini de hep birlikte. umarım.

  • gabe h coud  (05.05.23 16:17:24)
Dolar 20 lira, enflasyon %100, gıda enflasyonu %150, kiralar 5-10 katına çıkmış, ülkede ne idüğü belirsiz 20 milyon adam var, benzin fiyatları tavan...

Buna rağmen muhalefetin kazanıp kazanamayacağı belirsiz :)

Açıkçası bu kadar beceriksiz bi adam olur da kazanırsa daha kötü, ülkeyi yönetemez, bi sonraki seçimde RTE'nin halefi %70'le gelip bu sefer de bi 40 sene yönetir ülkeyi.
  • plutongezegendegilmi  (06.05.23 18:17:33)
Dede kazanacak.

  • Kahvedesu  (06.05.23 19:28:30)