nasıl ev alabilirim

500k nakit var ama ev alamıyorum. ne önerirsiniz. lokasyon:orta hallice bir şehir. ortalama evler 1500 k civarı.

Kredi için konuştun mu hiç bankalarla? Küçük şehirlerde bile 500'e ev kalmadı çünkü.

  • winston insani  (30.04.23 14:21:36)
kredi verseler bile çok yüksek faizle verdiklerinden bir işime yaramıyor. resmen çıkmazdayım. 0,99 kredi verdikleri evlerde 300 400 k açığım kalıyor. 0,69 kredi verdikleri evlerin de 300 binini kullandırıyorlar ev sahipleri ya da müteahhitler bunda açığım çok daha açılıyor.. tabi bilgi eksikliğim de var. rayiç bedelle krediyi ilişkilendiriyorlar ama oralara falan tam anlamadım.

  • gizemli dede  (30.04.23 14:33:02)
kredi açısından şöyle bir durum var, şu an yüksek gelen krediler seneye ucuz kalacak olabilir. Ben geçen sene hiç aklımda yokken ev sahibinin evi satması sebebiyle ev aldım apar topar. Kiralar verdiğimiz kiranın 3 katıydı, biz de ev alalım dedik. Kredi için kamu bankaları ile görüştüm vermiyoruz dediler. Ben de 1,94'ten özel bankadan kullandım. Kredi taksidi o zamanki kiramın 6 katı, piyasadaki kiraların 2 katıydı. Şu an piyasa kiralarıyla aynı. Evin değeri de 2 katına çıktı. Yani şu an aynı evi 0,69'la alsam bile bi sene önce 1,94'le aldığım kadar avantajlı olmuyor muhtemelen. Bu yüzden tabi ki 0,69 veya 0,99 bulabilirseniz onları zorlayın ama 1,80-2,00 civarı olanları da aşırı pahalı gibi düşünmeyin bence.

  • perferil  (30.04.23 16:33:56)
İsterseniz seçimin sonucunu bekleyin. Kk seçilir, dediği krediyi gerçekten bulur, göçmenleri de gönderirse enflasyon ve ev fiyatları düşer.

  • vizivozo  (30.04.23 17:54:14)
Nakit durdukça enflasyon karşısında erir, o yüzden nakiti önce enflasyon karşısında koruyacak bir önlem alın.

Sonra da seçimi bekleyin. Sonuca göre atılacak adımlar belli olur.
  • anten  (30.04.23 22:51:31)
0.69 kredi için araştırmaya devam edin ben ilk çıktığı günden beri araştırıyorum çoğu müteahhit evet 300,500 kullandırıyor ama yüksek kullandiranlarda var
Nerede ne kadara kadar Ev arıyorsunuz?

  • horizon  (01.05.23 00:40:05)
Böyle bir enflasyon ortamında kredi çekmekten korkmayın, oturmak için alıyorsanız zorlayıp alın evinizi. İlk bir iki sene kuru ekmek soğan bile yeseniz kredi ödemesi iki sene sonra kuşa döner bu ortamda.

  • John Bloor  (01.05.23 10:29:25)
Hedef küçülterek baslanabilir. Azami kredi cekilerek önce 1+0 ev alinir ve 500k nin deger kaybetmesi onlenir. Yillar icinde biriken para ile 1+0 satilip 1+1 alinir. Boyle gider...

Kisaca 500k deger kaybetmeden bir once bi ev alinarak baslanmasi gerekiyor. Biz ailecek boyle yaptik. 2+1 deyiz hedef 3 yil icinde 3+1.
  • kimilolo  (01.05.23 11:46:32)