Kanalizasyon Sistemi Kot Farkı Foseptik Çukuru

Bazı evlerin, apartmanların kanalizasyon sistemine entegre edilmediğinden şüphe ediyorum.

Bu yapıların lağım bağlantıları kot farkı altında kalıyor. Peki bu yapıların atıkları nereye gidiyor?

Ayrıca, bir mahallin kanalizasyon sistemine bağlantısı olup olmadığını ne şekilde anlarız?

Son olarak kanalizasyon sistemine bağlı yapıların atıkları nereye gidiyor? Denize döküldüğünü duymuştum. Bazı mahaller de foseptik çukuruna bağlı kalıyor fakat fazla nüfusun olduğu yerleşim alanlarında foseptik çukuru kapasitesi nasıl belirleniyor?

Kanalizasyon sistemleri yoldan oldukça aşağıdan gidiyor, -1 katında bile kolay kolay sorun olmuyor.

Ama bazen kot farkı ve zamanında planlanmayan kanal derinlikleri yüzünden zemin altındaki daireler kurtaramayabiliyor.

O zaman da binanın parselinde bir özel lağım çukuru/bacası açıyoruz, kot altındaki dairelerin giderini bu çukura veriyoruz, bu çukura da uygun bir motor bağlanıp doldukça ana kanalizasyon bacasına aktarıyoruz.

Uzun süre sistem sorunsuz çalışıyor ama bir süre sonra motor arıza verebiliyor, katı atık dibe çöktükçe de vidanjör çağırılıp çukur vakumlanıyor.

Kot altında daireleri olan bir binadaysanız, bina çevresine bakın, ekstra bir sistem varsa dediğim gibidir. Ama çok nadirdir bu.

Deniz olan şehirlerde önce arıtılıyor, sonra zararsızlaştırılıp denize dökülüyor. Enerji bile üretiliyor bu lağımlardan.

Deniz olmayan şehirlerde de sanırım toprağa karıştırılıyor filtre sonrası, toprak için de yararlı çünkü.
  • John Bloor  (07.03.23 10:00:13)