Tarihi Yapılarda Demirin Kullanılmaya Başlanması

Mısırlılar Piramitler'in yapımında demir kullanmadığını görüyoruz. Çin Seddi de keza öyle.

Kendi kültürel mirasımız içinde Cami, Türbe, Kumbet, Bedesten, Han, Hamam demir cevherinin kullanılmadığı yapılar var mıdır?

Mimar Sinan, demiri inşa ettirdiği yapılarda kullanmış mıdır? Ayasofya'da demir kullanılmış mıdır?

Hayır saydığınız yapıların hiçbirinde demir taşıyıcı unsur olarak kullanılmıyor. Yapılar genel olarak tduvarların taşıyıcı olduğu taş veya kerpiçle yapılıyor, ahşap da sıkça kullanılıyordu.

Büyük yapılardaysa kemer ve tonoz sistemleriyle desteklenen yapının üst örgüsü dönemine göre harçlı ya da harçsız taş örgüyle zemine aktarılıyordu. Aynı zamanda mermer sütun kullanımı da yaygın bir uygulama. Bunlarda yine de zıvana ve kenetlerde demir kullanılıyor ancak bu taşıyıcı özellik sağlamıyor, sadece sabitleyici.

İlk ne zaman kullanıldı ben de bilmiyordum ancak google bey 1796 diyor. Tabi yaygınlaşıp standart hale gelmesi çok daha yeni olmalı.
  • akhenaten  (03.03.23 16:58:26)