Uzun süre kullanılmayan pil kendi kendine biter mi?

Merhaba dostlar, aslında soru başlıkta ama şöyle detaylandırayım.

Eşimin kullandığı aracın anahtarının birisi bende diğeri eşimde, eşim aracı her gün kullanıyor ben ise neredeyse hiç kullanmıyorum, geçenlerde bir nedenden aracı bendeki anahtarla açmaya çalıştım açılmadı araç anahtarı da görmedi eşimin anahtarını kullandık.

Eşim neredeyse bu anahtarı her gün kullanıyor onun pilinin normalde benim anahtarın pilinden önce bitmesi gerekmiyor mu? yoksa hiç kullanılmayan pil daha çabuk mu bitiyor?

Bu arada pil bittiği için anahtarın çalışmadığı olasılığı üzerine yazıyorum, henüz pili değiştirip denemedim.

Evet pili biter, ben de öyle oldu hiç kullanmadığım yedek anahtarın pili bitti. Değiştirdim düzeldi

  • hlt1985  (12.12.22 15:12:59)
eşinizdeki anahtarın pili bir şekilde değişmiştir vs. ikinci olasılık da yedek anahtarın butonlarından biri çantada cepte basılı kalmış pili bitirmiştir.

  • orpheus  (12.12.22 20:34:09)
uzun sure kullanilmayan pil kendi kendine biter.

fakat sizin durumunuzda pilin bitmesinin sebebi bu degil. Araba anahtari gibi kucuk elektronik cihazlarda genelde buton pil denilen pil turu kullanilir. bu pillerin "self-discharge" orani cok dusuktur. Genelde uzun sure daimi akim cekerek (ornegin saat pili) veya kenarda bekleyerek dayanabilirler. O yuzden sizin durumda anahtarin icinde muhtemelen zayif bi pil vardi, veya baska bi etken vardir.
  • icim urperiyor  (12.12.22 21:19:43)
bitmiyor ama bozuluyor diyelim..

  • cooperr  (12.12.22 22:05:54)