şahıs şirketi mi limited mi

Ayda ortalama 35.000 TL'lik fatura kesilecek. Yıl içerisinde enflasyon oranında ayarlama yapılacak bu miktara. Tek kişi tarafından tam zamanlı olarak hizmet verilecek, mal alış-satış vs. yok.

Şu anda vergi dilimleri 2023 için henüz belli olmadı bildiğim kadarıyla ama şahıs işletmesinde artan KDV gibi bir durum vardı yanlış hatırlamıyorsam. Limited'in sabit kurumlar vergisi vardı hatırladığım kadarıyla ama başka yan masrafları var mı bilmiyorum.

Hangisi mantıklı olur? Bir de muhasebe(ci) masrafları limited için şahıs işletmesine nazaran çok mu daha yüksektir?

KDV ikisinde de aynı.

Muhasebeciler limited'de daha fazla alır. Yan masraf olarak da oda aidatı, yıllık defter masrafı olur.

bence limited daha mantıklı, bende benzer şekilde hizmet faturası kesiyorum. Limited açtım. %23 sabit kurumlar vergisi var. bazın 22 veya 25 yapıyorlar. Bir de şahıs hesabına para aktarırken stopaj var (%15 sanırım) ama ben avans olarak alıyorum.

Vergi dilimlerini ücretlerle orantılı şekilde artırmıyorlar. Yıllardır büyük sorun yaratıyor bu. Yani bu sene şahıs avantajlı olsa bile seneye yine dezavantajlı hale gelebilir.
  • perferil  (09.12.22 20:18:00)
Benim iş kolumun herhangi bir meslek odası yok, bu durumda oda aidatı gibi bir masraf söz konusu olmuyor sanırım, değil mi?

Şahıs şirketinde kirada oturduğumuz evi işyeri adresi olarak gösterebiliyordum. Limited için de böyle oluyor mu peki?
  • henchman  (09.12.22 20:39:48)
İTO'ya aidat ödersiniz. Şahısta zorunlu mu bilmiyorum, limitedde zorunlu.

Oluyor. Ben kendi evimin bir odasını şirketime kiraya verdim. Hem kiracı hem de kiraya veren taraflarına imza attım kontratta:)
  • perferil  (09.12.22 22:02:38)