acil ameliyata çağırılan cerrah müsait değilse ne oluyor?

çok affedersiniz alköl içerken geldi aklıma bu soru diğer ameliyat sorusunu görünce. ben tıpçı değilim, oradaki sistemi hiç bilmem.

rahmetli babamın son zamanlarında acil ameliyata alınması gereken birkaç durum olmuştu. hepsine aynı cerrah mı girdi açıkçası emin değilim ama apar topar geliyordu yani saat ayırt etmeksizin.

böyle durumlarda nöbet sistemi uygulanarak hep bir cerrahın hazır bulunması sağlanıyor mu belli hastanelerde? ne bileyim mesela adam akşam eve gitti, iki kadeh bi şeyler içeyim dedi. hop gece 1'de ameliyat var diye arıyorlar. o halde gidemez. e hayatını "ya hastaneden çağırırlarsa?" düşüncesiyle de yaşamıyorlardır herhalde, boş oldukları gün vardır sanırım?

sistem nasıl işliyor genelde? neblim mesela mesainin yanı sıra şu şu günlerde acil çağırabiliriz seni şeklinde bilgilendirme mi oluyor?

Hasta ile ilgilenilen bütün bölümlerde uzmanlar için icapçı listeleri oluyor. Cerrahlar da böyle bir durumda müsait olmak zorunda.
Aralarında nöbet değişimi yapabilirler.

  • pro9it9is9  (03.12.22 20:32:50)
icap nöbeti diyorlar ona nöbetçi doktor gerektiğinde çağrılacağını bilerek ona göre bekliyor. çoğunlukla hemen hastaneye yetişe bilecek bir konumda oluyor.
yani öyle gelemem başkasını çağırın olmuyor.

  • astronom bey  (03.12.22 21:49:12)