php alternatifi

kendi çapımda web siteleri geliştiren nacizane bir freelancerım. Nacizane diyorum çünkü ana işim bu değil, mevcut işimin yanında etrafa eşe dosta veya internetten tanıştığım insanlara bu desteği veriyorum. Bazen cms paneli vs. de yazıyorum bu siteler için. Dolayısıyla PHP kullanıyorum. Aslında şu an için işimi görüyor ama web development kısmında backend'le iletişimi de sağlayabilecek bir alternatif yazılım dili ne olabilir diye düşünüyorum. Arada boş zamanlarımda bakmak kurcalamak isterim ki bir elin nesi var iki elin sesi var. Nedir backend tarafında da kullanılabilecek ve web development yapabileceğim alternatif yazılım dili?

Not: Biraz güncel olması, en azından kenarda köşede unutulmaya yüz tutmuş halen geçerliliği olan bir dil olmasını tercih ederim

golang güzel bir alternatif olabilir.

Öğrenmesi kolay, sade, hızlı, binary alıyorsun, deploy etmesi falan rahat.
  • plutongezegendegilmi  (11.11.22 08:17:13)
Asp.net

  • Tisatiaşer  (11.11.22 15:04:49)