Çayı nasıl demliyorsunuz?

Geçen bir arkadaş kaynar suyu dökünce çayın yanacağından bahsetti ee nasıl demleyecez o zaman?

Siz napıyorsunuz?

demliğe önce suyu koyacaksın. üzerine çayı dökeceksin.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (26.10.22 12:45:37)
yazar yazmaz yazan yazar +1
ben kaynamış suyu koyuyorum. iki dakika bekliyorum. su biraz daha soğusun diye sonra da üstüne çayı atıyorum

  • hoot  (26.10.22 12:50:30)
en iyisi soğuk demleme. ama vaktin yoksa kaynar olmayan suyun üzerine çayı koy. evet kaynar suda çay yanar.

soğuk demleme de şöyle:
üst tarafa soğuk su+çay koyuyorsun
alt tarafa da su koyup altını açıyosun. üst taraf yavaş yavaş ısınıyor ve aşırı lezzetli ve uzun ömürlü bir çay oluyor. çok sürmüyor demlenmesi.

yavaş pişen her şey güzel oluyor.
  • jelly bear  (26.10.22 12:52:32)
Çayı demliğe koyuyorum, Su kaynayınca üstüne döküyorum. Şu ana kadar hiç kimse de "hmm... bu çayı yakmışsınız bayım" demedi. Demleme süresi 29-30 dk.

  • prole  (26.10.22 12:56:22)
Bu şekildeki yöntemlerle baba çayı içemezsin 10 dan 2lik çay için çay demliğin içine atılır ve ısınır su 100 dereceyi geçtiğinde üzerine yavaşça bırakılır, çay kısık ateşte demleye bırakılır, ve içilir afiyet olsun.

  • Gebeş kaplumbağası  (26.10.22 12:58:29)
Önce su veya çay ne fark eder anlamadım sonuçta su kaynar değil mi? Yine yanacak

  • karayel  (26.10.22 13:08:19)
dereceli kettle varsa en güzeli, 95 derece su olacak. üstüne çayı koyacaksın. sallama çaysa, maksimum 3-4 hadi bilemedin 5 dk duracak. bir yerde de 10 kere boy verip çıkaracaksın diye aklımda kalmış. ben çok nadir çay demlerim, genelde sallama çay içiyorum. benim için yeterli.

  • gabe h coud  (26.10.22 13:25:18 ~ 13:25:58)
çayı sonra koyunca çay yavaş yavaş çöküyor suyun içine. öteki türlü suyu boca edince direkt haşlanıyor çay komple.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (26.10.22 13:26:09)
bence internette herkes dillendirdiği için gerçekmiş gibi inanıp sağa sola yaydığı sallamasyon bir bilgi.
100 yıldır heryerde çay içiyorum.
kahveci, misafir, komşu vs.. kimse de çay yanıyor diye farklı demlemiyor.
bi kere tabir yanlış. suyla bişey yanar mı? ateş mi lan bu çayı yaksın. haslama denir.
  • buenosdias  (26.10.22 13:51:42 ~ 14:24:35)
@karayel,
Su kaynadığı zaman 100 derece civarında oluyor.
Demliğe koyduğumuzda hem dökerken hava ile temas ettiği hem de demliğin daha düşük sıcaklığıyla temas ettiği için birkaç derece düşüyor. Suyun derecesi bir miktar düştüğü için "yakmaz" diyorlar.
  • michael_knight  (26.10.22 13:58:54)
Su kaynadiktan sonra 1 dakika bekletip o şekilde koyuyorum yahut önceden çayı biraz ıslatıyorum

  • mirty  (26.10.22 16:29:07)
Ben önce bir çayı karşıma alıp konuşuyorum yaşayacağı şeyleri anlatıyorum ki şok olmasın. Çayı demlemeden önce psikolojileri de çok önemli. Sonra önce suyu sonra çayı üstten koyuyorum. Çayın içine laps diye boşaltmıyorum kaynar suyu. Yoksa aman allahım ne oluyor birden der acısı suya geçer. Suyun üstüne koyarsanız yavaş yavaş dibe çöküyor denildiği gibi.

  • ananiyimioguz  (26.10.22 16:44:12)
Suyu kaynatıyorum. Kaynar suyu demliğe koyuyorum. Alttaki hazneye su koyuyorum. Alttaki hazneyi ocağa, demliği üstüne koyuyorum. Üstteki su biraz dinlenmiş oluyor o sırada. Ondan sonra üzerine çayı koyuyorum. Orta-kısık ateşte demlenmeye bırakıyorum. Çayı koyduktan sonra 1 küp şeker atabilirsin içerisine demlenme süreci için. Ben atmıyorum ama askerde bir çocuk vardı kahvehanesi varmış, çayı öyle demliyormuş o da.

Çayı koyup, kaynar suyu üstüne dökersen haşlanır. Çay çorbası gibi bir şey olması lazım. Demlemek daha yavaş gerçekleşen bir eylem.
  • nawar  (26.10.22 19:09:01)
Direkt kaynar suyu döküyorum. Ama benim kirmizi çizgim en az 30dk demlenmesi. 20dk da çay demlemmez. Cogu kisi 20dk sonra tamam demlendi diyip servis ediyor cayi, bana göre daha demlenmmeistir o cay.
30dk beklemeli en az o da.

  • stavro  (26.10.22 22:56:31)
"suyla bişey yanar mı? ateş mi lan bu çayı yaksın. haslama denir."
yanar. evet ateş. haşlamadır.
ne kadar yandığını taşmış bir türk kahvesi içmeye çalışıp gözlemleyin
çay da 85 90 derecede demleniyor
  • comp  (26.10.22 23:21:37)