Dizi ya da belgeselde kronoloji

Yakın zamanda yayınlandığı için terim belgeseli ve dahmer çoğu kişi izlemiştir.

Bunlarda tarih bir ileri gidiyo bir geri bunun tam olarak sebebi nedir?

Ve saçma değil mi?

İkisini de izlemedim ama bir hikaye oluşturmak için kronoloji kırılıyor genelde.

Edebiyat ve sinemada genel olarak kurgulardaki anlatı tekniklerinden.

Ha! Terim için özel bir durumda olabilir malum...
  • Ufuk  (18.10.22 19:48:50)
İkisini de izlemedim. Ama bunlar birer yapım ve illa bir kalıba uymak zorunda değiller.

Geçmişte yaşanan bir olay ile gelecekteki bağlantısını gösterip başka bir olaya geçtikten sonra bu zaman örgüsünü başka olaylar için de yapabilirler. Kronolojik olsa olaylar arası bağlantılar kopuk olabilir. Bu yapımda asıl amaç bilgilendirme değil zaten eğlence.

Yine Netfilx'in Drive to Survive isimle F1 konulu 'belgeseli' de mesela eğlence amaçlı olduğu için gereğinden fazla yapmacık. İki farklı olayın görüntüsü ile spiker yorumunu sanki tek olaymış gibi kurgulayıp koyuyorlar daha dramatik olsun diye. O yüzden mantıklı mı diye bakmak yerine eğlenceli mi diye bakmak lazım.
  • himmet dayi  (18.10.22 19:53:05)