Ameliyat yapmanin doktor maasina etkisi var mi?

Atiyorum devlet hastanesinde bir uroloji doktoru ayin birinde 5 prostat ameliyatina girdi. Baska bir ay 10 ameliyata girdi. Calisma saatleri esit desek, maasa yansiyan bir bir durumu var fazla ameliyat yapmanin?

var, puan topluyorlar o puana göre de döner sermaye alıyorlar. Eskiden öyleydi en azından, hala aynı sistem mi emin değilim

  • mustafakesekci  (26.09.22 14:28:23)
Var ama doktorlar gereksizce ameliyat yapmak istemiyor çünkü para için yapılacak bir şey değil, çok yorucu olay ameliyata girmek.

  • Gradient_tabanlı_mor  (26.09.22 14:36:58)
ameliyatın maaşa etkisi var. prim sistemi gibi düşünün. fix maaş var bir de performansa göre ek ödeme gibi.

elbette ameliyatın türüne ve uzmanlığa göre bu miktarlar değişir.

örneğin; bademcik ameliyatı ile apandisit ameliyatı aynı parayla yapılamaz. risk aynı değil çünkü.
  • debian  (26.09.22 14:43:37)
var ama bazı ameliyatların puanı o kadar düşük ki yapmak istemiyorlar. değmiyor yani. saçma bi sistemi var.

  • jelly bear  (26.09.22 14:45:01)
ürolojide asistan arkadaşım 6-7 ay önce demişti ki, ameliyat başına 87 tl mi ne alıyorlarmış. şimdi belki artmıştır ama yine de "wow" olmazsınız. sonuçta riskine değmez.

  • bir ileti paylastim  (26.09.22 14:52:19)
@bir ileti paylastim +1
Riske ve emeğe değmeyecek bir para.
O yüzden birçok cerrah ayrıldı.
  • pro9it9is9  (26.09.22 15:54:04)
birkaç sene önce bir sezaryen den 140 tl alınıyordu, 140tl için değmiyor o yüzden boş ameliyat genelde olmaz.

  • holy biblo  (26.09.22 23:08:54)