çamaşırları makineye ters çevirip mi atıyorsunuz

bazılarının kılavuzunda ters çevirip yıkayınız diyor ve benzer renktekilerle yıkayınız diyor.

1-mavi tişörtü pembe ile yıkıyor musunuz mesela.
2-ters çevirip yıkıyor musunuz
3- ters çevrili şekilde mi asıyorsunuz

açık / koyu renklileri ayırabilirim onun dışında hayır.

  • anon1m  (24.09.22 17:12:23)
çevirmekle her seferinde uğraştığım tek şey çoraplar oluyor ama tişörtü şortu pantolonu filan tersse ters düzse düz atıyorum direkt. baskılı tişörtlerde vs. belki sürtünüp aşınmasın diye mantıklı olabilir o kısmı iç tarafa almak onun dışında incecik kumaş zaten nasıl etkilesin temizliğini?
renk ayrımı yapmıyorum her şeyi tek seferde yıkıyorum boya akması vs. olmadı siyah yeşil mavi vs. çamaşırlarla onlarca kez yıkandığı halde beyaz tişörtlerim hala beyaz.

  • konetsu  (24.09.22 17:19:14)
2 ve 3: ters çevirip yıkarım ve ters asarım.
1: Mavi ile pembeyi birlikte yıkamam. Benzer renkleri birlikte yıkarım.

  • pro9it9is9  (24.09.22 17:40:24)
Özellikle baskılı tişörtleri ve kotları makineye atarken ters çeviriyorum, yine ters asıyorum.

Açıklar, koyular ve siyahlar olarak ayırıyorum. Koyu renkli ve yeni giysileri özellikle ayırıyorum, en çok boya akıtma riski onlarda var.
  • kobuzchu kiz  (24.09.22 17:45:20)
1. Hayır
2. Evet
3. Evet
  • black holes in the sky  (24.09.22 18:04:45)
@konetsu, ben çorapları özellikle ters çevirmeden atıyorum. Kirli kısmı dışta kalsın da temizlensin istiyorum. Bana değen değil de yerlere değen kısmı çok daha kirli oluyor.

@Shadow
1- Evet yıkıyorum.
2- Kıymet verdiklerimi ters çeviriyorum, diğerleri nasıl denk geldiyse.
3- Makineden çıktığı şekilde asıyorum. Gömlek, tişört gibi askıya asılabilecek şeyler varsa onları önce askıya geçirip o şekilde kurutuyorum. Bazıları bu şekilde ütü gerektirmiyor, ütü gerektirenler için de işler çok kolaylaşıyor.
  • michael_knight  (24.09.22 18:13:47)
Ben direkt üstümden çıkarırken ters çevirerek çıkarıp atıyorum kirli sepetine.

Renklere dikkat etmiyorum eğer beyaz yoksa. Beyazları ayırıyorum.

Ters çevrili şekilde kurutmaya atıyorum, çıkarınca da düzeltip katlayıp koyuyorum.
  • akhenaten  (24.09.22 18:51:46)
1. Mavi ve pembeye bagli. Toz mavi ve toz pembeyi acik renklilerle beraber gayet yikarim. Beyazlar, acik renkliler ve koyu renkliler olarak ayiriyorum genelde.
2. Sevdigim bi kiyafetse ters ceviririm, artik umidi kestigim bir seyse nasil denk gelirse.
3. Makineden nasil ciktiysa aynen asiyorum.
  • summer timetable  (24.09.22 19:26:28)
Valla ben ters cevirmiyorum olduğu gibi atıyorum makineye. İçeride her yerinin ıslanıp yıkandığı, mıncıklandiğı bir makinede bu çevirme olayı bana pek mantıklı gelmiyor açıkçası.
Sadece renkli/ beyaz diye ayırıyorum. Yani mavi ve pembe tişörtü birlikte yıkıyorum.

  • Amaranta ursula  (24.09.22 20:49:42)
1- beyazlar, açık ve koyu renkliler olarak 3'e ayırıyoruz.
2- kendi kıyafetlerimden her şeyi ters çevirip sepete atıyorum. Ters çevrilmeyen kıyafetler iyi yıkanmıyor.
3-ters şekilde asıyorum.
  • sevilen progressive türkücü  (24.09.22 22:20:10 ~ 22:35:09)
Yıkarken tersse bile düz çeviriyorum. Asarken çorap dahil hepsini ters çeviriyorum.
Renkleri solabilir diye korkuyorum.
Ayrıca astığım yerden alıp alıp katlıyorum, astığım yerden direkt sepete toplamıyorum. Kırışıklık daha az oluyor böylece.

Hatta çamaşır konusunda öyle takıntılıyım ki. Mesela makinadan çıkanları elimle dakikalarca düzeltiyorum ütülü formu veriyorum, asarken mandal kullanmıyorum.
Yünlüleri tek tek elimle ütüleyip koltukların üzerine serip kurutuyorum.
Daha bir gün asmadım. :)
Çok kullanmadığımız bir oda var renklileri kışın oraya yazın kapalı balkona asıyorum camı kapıyı açıp kurutuyorum. Havasız ortamda bırakmıyorum. Astım rinkine karşı.
Beyazları yazın açık balkona asıyorum ama takip ediyorum sürekli zaten güneşte erken kuruyor. Kuruyanı direkt toplayıp katlıyorum.
Çamaşırın renginin solmasına tahammülüm yok.
  • kirmizipilotkalem  (24.09.22 22:23:23)
Renkler hiç umrumda değil, zaten açık renkli şeyim yok pek.
Ters çeviririm genelde.
Asarken düz asarım.
  • hedep  (25.09.22 14:25:10)
Asarken ters şekilde asmak sıkıntı değil mi. tene değen şeye toz vs gelecek. üstteki komşunun attığı bir şey

  • ShadowOfMoon  (25.09.22 21:40:29)