Kira sözleşmesi hk soru

Merhaba,
geçen yıl eve girmiştim ve kira sözleşmesi yapıldı. kafamı karıştıran bir şey var, sözleşme 31 ağustosta sona eriyormuş o tarihte yapmışız. kira artışını da ocakta yapmıştık.
-sözleşme süresi 1 yıldır diye belirtmiş, bir yıl dolunca şu kadar zam yapıyorum, istemezsen çık vs diyebilir mi?
-diyelim unuttu ve 31 ağustosta bir şey demedi, ocakta zam yapalım dedi, o zamana kadar sözleşme süresize döner mi ve bana çık diyemez mi?

aşağıya ilgili kısmı koyuyorum bilen birisi yanıtlarsa sevinirim.

5. SÖZLEŞME’NİN SÜRESİ VE BAŞLANGIÇ TARİHİ
5.1 Sözleşme süresi 1 yıldır. Buna göre; Sözleşme’nin başlangıç tarihi 01.09.2021 ve sona erme tarihi 31.08.2022
5.2 Taraflardan her biri Sözleşme’nin sona erme tarihinden en geç bir (1) ay öncesinden yazılı ihbarda bulunmak şartı ile sözleşmeyi sona erdirebilir.
KİRA BEDELİ *2021 2022
5.3 2021 YILI ICIN xxxx TL DIR (Eylül Ekim Kasim Aralik 2021)
5.4 2022 ocak ayindan itibaren bir yıllık kira bedeli xxxxxx TL (net) olarak belirlenmiştir. Kira bedeli aylık xxxx TL olarak, en geç ilgili ayın 5 i akşamına kadar ödenecektir.
5.5 Aylık kira bedelleri peşin olarak Kiralayanın aşağıda belirtilen banka hesabına ödenecektir.
Banka adı : IS BANKASI
Şube adI : xxxxx
Hesap Iban : TR3000xxxxx
Hesap sahibi : xxxxx
5.6 Kira süresinin bitmesini müteakip Taraflar kira sözleşmesinin yenilenmesi konusunda mutabık kalırlar ise, sözleşme kira bedelinin tutarına ilişkin hüküm hariç olmak üzere, aynı hüküm ve şartlarla yenilenmiş sayılacaktır.
Bir yıllık sözleşme süresini müteakip yenilenen yıllar için yıllık kira bedeli, bir önceki dönem yıllık kira bedeline %10 (yüzde ON) faiz eklenmek sureti ile bulunacak artış oranı uygulanmak sureti ile tespit edilecek ve ödenecektir.
5.7 Kira artışı Sözleşme uyarınca yapılacak olup Kiralayanın önceden herhangi bir ihtar ya da ihbarda bulunmasına lüzum olmayacaktır.

ocakta niye zam yaptınız ki?

-kiracı çıkmak istemediği sürece sözleşme otomatik uzar. normalde tüik'in açıkladığı oranda zam yapabiliyorlardı ama şu an bu oran sabit %25.
-31 ağustosa 1 hafta kaldığı için zaten artık ev sahibinin yapabileceği bir şey yok. normalde zammı da sözleşme yenileme döneminde yapmanız gerekiyordu ama siz en başta farklı anlaşmışsınız. bu yıldan itibaren eylülden eylüle zam yapacak şekilde konuşun ev sahibinizle.
  • nrmnm  (22.08.22 13:13:32)
merhaba,
yanıt için teşekkürler.
ocakta yaptık çünkü eski kız arkadaşımın evine ben girdim, kız arkadaşıma ocakta zam yapıyorlarmış hep, ben ağustosta girip yeni sözleşme yapınca, eski fiyattan devam ettiler ve yine ocakta zam yaptılar.
  • veritaslibertas  (22.08.22 13:21:38)
@yap desem, hukuka uygun olmayan maddeler sözleşmede yazılı olsa dahi yok hükmünde diye biliyorum.

  • ruhen hastayim ben  (22.08.22 19:57:02)
bana katılıp katılmamanızın bir önemi yok zira kanun maddeleri gayet açık ve sözleşmeye kanunlara uymayan bir madde yazsanız bile o yok hükmünde oluyor. sizin verdiğiniz örnekte kiralanan yer ofis olduğu için şartlar konut kiralamalarından farklı. konut kirasında ev sahibi sürenin dolmasını gerekçe göstererek kiracıyı çıkartamaz.

detaylı bilgi için borçlar kanunu madde 347’yi okuyabilirsiniz.
  • nrmnm  (23.08.22 12:43:28)