ne kadar maaş alıyorsunuz?

selamlar, bu pahalı fiyatlarla hala insanların inanılmaz harcamalar yapışına o kadar çok fazla denk geldim ki, burada bir nabız yoklamak istedim. freelance çalışanlar veya birkaç iş yapanların yazmasına gerek yok, sektör fark etmeksiniz aylık maaşları merak ediyorum. sektörü de belirtirseniz sevinirim.

75 brüt, it, deneyim 10+ yıl

  • prezarlatif  (22.08.22 01:17:44)
reklam sektörü, marka yönetimi, dijital marka yönetimi
15.500

  • picassoishere  (22.08.22 01:33:15)
Tekstil, yurtdisi bolge satis ve is gelistirme muduru 30k net.

  • reanarchy  (22.08.22 06:31:33)
3d artist, 5+ yıl deneyim, $55k yıllık

  • portland maine  (22.08.22 08:38:51)
internette maaş sorularına cevap verenler cogunlukla yüksek maaş alan kişiler oluyor, çünkü cevap verdikleri zaman ister istemez bir tatmin duygusu oluşuyor. diğer kişiler de morallari bozulacagı için yanıt vermiyor o yüzden buradaki ya da internetteki herhangi bir cevabı dikkate almayın.

  • gandithewhite  (22.08.22 09:52:15)
bence bu tarz başlıklar güzel. keşke glassdoor gibi bir websitesi güzel çalışsa türkiyede de bilsek nerde olduğumuzu.
güncel kurla 45k net istanbul, teknoloji şirketinde satış pazarlama işi. tecrübe 7 yıl

  • mhmtt  (22.08.22 10:07:06)
gandithewhite +1

  • pispinti  (22.08.22 10:12:40)
diğerlerine göre düşük maaşı ben yazayım da biraz moraller yerine gelsin
12500tl net
adam gibi bir iş tanımım yok. çin'den elektronik malzeme ithalatı yapan bir firmada siparişlerin çin tarafında takibini yapıyorum. fiyatları vs rapor halinde patrona sunuyorum. onay işi onda.

tabi ki yetmiyor. bunun harici patronun bilgisi dahilinde birkaç kişinin daha basit ithalat işlerini takip ediyorum. bir de borsa ve diğer piyasalarda işlem yapıyorum.

son olarak gençlere önerim. ne okuyacaksanız ne iş yapacaksanız adım atmadan önce bu işi daha sonra kendim girişimci olarak yapabilir miyim diye aklınızda bir tartın.
  • lazpalle  (22.08.22 11:37:57 ~ 11:55:10)
gandithewhite +1000

  • nothing in my way  (22.08.22 11:49:36)
Stajları saymazsak 2 yıllık yazılımcıyım yabancı dilim pek iyi değil o yüzden;

15k net, 1200tl yemek ve alışveriş kartı + özel sağlık sigortası + uzaktan çalışıyorum

şeklinde bir durumum var. Türkiyede benimle aynı pozisyonda olup 7k alanı da biliyorum,

yine türkiyede yabancı şirkette çalışıp 2-3bin dolar alanı da. Yani yazılımda aralık benim yıl deneyimimde birisi için 7k ile 50k arası değişiyor. Bu fark yılla da ilgili değil aslında. Yabancı dil, yetkinlik, bilgi seviyesi, adanmışlık, kendini pazarlama.. hepsi ile ilgili.

Bu arada bazen yattığımız da oluyor ama mesela 1 aydır gecem gündümüz yok. Uzun süredir sabah 9da kalkıyorum sabaha karşı 4te uyuyorum. Yıl içerisinde dönem dönem böyle zamanlar oluyor. Evden çalıştığımız için akşamları da iş geldiği oluyor. Bazen keşke 8de girsem 5te çıksam da her şeyi işte bırakabilsem diyorum.
  • ananiyimioguz  (22.08.22 12:16:18 ~ 12:20:06)
Ben Türkiye'de calismiyorum da etrafimdakilerin maaslarini yazayim size;
İstanbul, 5-6 yıllık deneyim, yabancı firmada proje satin almacisi, 25 net

Izmir, yeni mezun, forwarderda export tarafinda, 9.5 net

Izmir, yeni mezun, yabanci ama dandik firma supply chain specialist (her isi yaptiriyorlar), 7.7 net

Ankara, yabanci firma, bi iki yillik satin almaci, 14 brut

Izmir, 5-6 yil deneyim, türk firma, ihracat/ithalat sorumlusu, 15 net
  • logisticsmanager  (22.08.22 12:44:50)
abi herkesin maaşlar amma da yüksek, bu 10k kiraları kim ödeyecek diyordum ben de. :)

12.600 TL şu an benim, senenin son 1 ya da 2 ayında daha düşük alırım diye tahmin ediyorum. Brüte baksan 30k, devletim benden razı :) ÖSS, yemek kartı + geçici süreliğine 2000 TL harcama yardımı. Finans Sektörü. Yaz aylarında olduğumuz için sosyal harcamalarımdan kısmamaya çalışıyorum, kenara koymuyor harcıyorum. ancak havalar soğuduğunda evden bile çıkmam :)
  • huzurlarinizda huzursuzluk  (22.08.22 13:17:29)
10.800

Kurumsal bir firmada 8-5 memur. Havacılık sektörü.
  • put it in your appropriate place  (22.08.22 13:28:14)
Cnc operatoru, kucuk sehir sanayisinde 8250 alan tanidigim var. vardiyeli calisma.

Vodafone bayisinde calisan tanidigim da asgari ucret + prim aliyor satislara gore. Bi de yemek karti alisveris karti falan veriyormus vodafone ama bayi sahibi bunlara el koyuyormus. Hatta primlerin de bi kismini elden geri aliyormus. O yuzden o da 6-7 bin arasi aliyor galiba.

Diger tanidiklarim da ozel kurumda ogretmen olanlar var yine asgari ucret ama saatleri az. O arkadas fabrikada isci olarak calismayi dusunuyodu asgari ucret yeterli olmadigi icin. En azindan mesailerle gelirimi arttiririm diyordu.

Fabrika yemekhanesinde bulasikci olarak calisan birisi yine asgari ucret + mesai aliyor ama surekli 16 saat calistiriyorlar. Haftada 6 gun.

Onun disinda devlette ogretmen olarak calisan arkadaslarim var, onlarin asagi yukari bellidir herhalde.

Ben yurtdisinda calistigim icin kendi maasimi yazmiyorum, tam olarak gandit’in dedigi sebepten dolayi. Ama kucuk sehirlerde nufusun cogunlugu asgari ucretle hayata tutunmaya calisiyor. 10-12 saatlik calismalar da yasadisi sekilde normallestirilmis durumda.

O ekstra harcamalari yapanlar kimler ben de pek bilmiyorum. Ayda 1 bmw degistiren arkadasim var babasi akp yandasi. Baska bi tane daha var babasi muteahhit.
  • icim urperiyor  (22.08.22 14:07:58)
Yazınca kızıyorsunuz ama yine de yazıyorum :) Aylık 240 ktl + yıllık 1.5 m prim. Genel müdür. Maaş EUR ve şirket satışına endeksli, üç ayda bir güncellenir, prim net kar marjına endeksli daha yüksek olabilir.
+ retention bonus (şirketten ayrılmadığım yıl başına 3 maaş prim, takip eden yıl başında ödenir.)

  • gabe h coud  (22.08.22 16:49:49 ~ 16:54:34)
Ekonomi iyi derlerdi de inanmazdık. Amerika'da doktorun aldığı maaşı alanlar varmış ülkede. Ülkenin %65'i memur ve asgari ücretli iken ilginç yani.

Oturdum hesapladım. Yıllık 240 ktl + 1.5 m aylık 20.000 dolar a yakın yapıyor. Bu Abd'de en fazla kazanan doktor branşlarının maaşı. Apple ve google'da iyi konumlarda olan da alır. Top okullardan derece ve mükkemmel bir cv gerektirir.
  • OrangeYellow  (22.08.22 18:03:57 ~ 18:11:43)
@cooperr, ben de o paraları kazananların vakit bulup da buralara yazacaklarını düşünmüyorum fakat çok yakın bir akrabam ve eşi ülkenin en iyi okullarından mezunlar. Ülkenin en büyük firmalarında müdürler. Evin aylık geliri 100-150k falan. Çocukları devlet okulunda okuyor. Çocukların üstleri başları benim 1990larda giydiğim çocukluk kıyafetlerden hallice. Kendilerinin de üstleri başları pazardan allah korusun nazardan. Araçları 2000 model. Kendilerine de çok bakmıyorlar. Varsa yoksa okusunlar, öğrensinler, kendilerini geliştirsinler. Tamam kapitalizme karşı durun da bu kadar da nedir canım hiç pozisyonları ile görünüşleri birbirine uymuyor.

Gerçi olması gereken budur belki 0 ego ile normal bir vatandaş gibi yaşıyorlar. Sadece fazla emekli memur gibiler o kadar da olmamalı.

Eşinin de öyle tek taştır pırlantadır makyaj malzemesidir falan pahalı şeylere hevesli olduğunu görmedim.

Mümkündür yani gabenin dediği şaşırmam.
  • ananiyimioguz  (22.08.22 22:49:51 ~ 22:53:19)
@OrangeYellow

Pozisyon ve sirkete gore ABD'de genel mudur vb yilda birkac milyon $ alir brut yani karsilastirma dogru degil. 5-10 milyon bile alir duruma gore CEO vs olmasi gerekli degil. CEO median 20M zaten.

Ayda 20k ya tecrubeli muhendis bulunur, yonetici vs mumkun degil zaten.
  • erwachsene  (02.09.22 12:42:27 ~ 12:43:23)