[]

Arabanın lastik basıncı hakkında, araba boşken-doluyken?

Araba boşken ön lastikler 32 arka lastikler 29
Doluyken: önler 35 arka 38 psi değerler yazıyor.

Araba boşken lastiklerin havasını önler 32, arka lastikler 29 olacak şekilde ayarladım.

Arabayla valizli yolculuk yapılabilir 4 kişi.

SORU: Lastiklere hava basmam gerekiyor mu önler 35, arkalar 38 olacak şekilde? Seyahat bitince de havayı almam mı gerekiyor boşken?

Ben hiçkimsenin sürekli olarak hava basıncını değiştirdiğini görmedim.

Araba bu, bazen tek şoför bazen de 4-5 kişi biniyoruz yani. Yolcu sayısına göre sürekli benzinciye gidip lastik basıncı mı ayarlamamız gerekiyor?

Siz ne yapıyorsunuz? bütün lastiklere 33 psi basssam ne olur?

 
arkada yük olacaksa söylendiği gibi hava basmalısın. seyahat bitince havayı almana gerek yok ama için rahat edecekse lastiklerin havasını düşürüp tekrar istediğin havaya geri döndürebilirsin.


  • false pretension  (23.07.22 17:27:28) 
5 kişi olacaksak ve kısa mesafeyse dokunmuyorum. 5 kişi +bagaj da fullse önerileni yapıyorum. önde 3 psi fark var çok etkilemez belki ama arkada 9 psi biraz fazla. boşken o kadar şişik lastikle gezersen 1- lastik tabanı asimetrik aşınacak, 2- yol tutuşu azalacak. seyahat sonrası lastik havasını sen yine boşa göre ayarla.


  • 10032007  (23.07.22 17:36:18) 
Bunda garip olan nedir onu anlayamadım. araçta tekseniz. ağırlığın çoğu motor tarafında olduğu aracı dengelemek adına önlere fazla arkalara az basılır. Bu durum yol tutuşa da etkileyeceği için büyük önem teşkil eder.

yolcu varken yolcu ve bagaj varken de arkalara yüksek basılır, yükün çoğu aracın ağırlık merkezinin arkasında olduğu için.


Bunlara ek olarak yolcu sayısına göre far ayar düğmesini de ayarlamanız gerekir. kimse dikkat etmez buna ama çok önemlidir. oradaki 0(söför)-1-2-3-4 ün anlamı yolcu sayısıdır. arkaya yük bindikçe aracın önü havaya kalktığından o far insanların gözüne girer.
  • janavarorion  (23.07.22 17:48:50) 
janavarorion'un ilk paragraftaki dediği doğru fakat her araç için geçerli değil. en iyi basınç kapının altındaki yazan değerlerdir.


  • false pretension  (23.07.22 18:06:12 ~ 18:08:54) 
“Araba bu, bazen tek şoför bazen de 4-5 kişi biniyoruz yani. “ Doğru. Günlük kullanımda Arabaya birileri binecekse abi bi dk lastikleri şişirmem lazım demiyoruz.

Ben şahsen yolculu ve bagajlı bir şekilde yolculuk yapacaksam kapı içinde yazan değere göre şişiriyorum lastikleri. Dönüp günlük kullanıma döndüğümde de normal değerlere getiriyorum. Aynı şey FAR için de geçerli. Genelde atlanır bu far ayarı. Önemli bence.
  • invictae  (23.07.22 19:48:43) 
ben ikisinin ortasında, aşağıya daha yakın olan bir yerlerde basıyorum.
Sizin örnekte büyük ihtimalle 33-33 basardım.

  • burfak  (24.07.22 15:15:39) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.