[]

Eurobond yatırımı yapan var mı aranızda, sorularım var?

1) Diyelim 5k Dolar 5k Euro nakitimiz var. Ayrı ayrı Eurobond'a yatırmak mı daha mantıklı olur yoksa hepsini aynı para birimine çevirmek mi, hangisinin getirisi yüksek olur?

2) Ülkenin CDS risk puanının yükselmesi Eurobond yatırımını nasıl etkiler? Vade bittiğinde ödeme alamama gibi bir risk olur mu?

3) 5-30 yıl arası yapılan yatırım yazıyor İşbankasında. 1 yıllık Eurobond yok mudur? 5 yılı seçersek ara ödeme falan alıyor muyuz?

4) Siz kaç para yatırdınız ve sonunda kaç para aldınız?

edit: teknik bir soru değil ki, kategoriyi değiştirmeyin sayın modlar!

 
1) turkiye devletinin ihraç ettiği kağıtların çoğu dolar cinsi eurobondlardır. Euro cinsi bulabilmen daha zor.
2) cds yükseldikçe ben ükenin batma primi olduğundan riskinin aetar bu risk sayesinde zaten getiriniz daha fazla oluyor diğer ülkelere göre. Mesela rusya suan dolar olarak odemeyip ruble cinsinden ödüyor eurobond kuponlarını.
3) 1 yıl da var 20yıl da. İlk ihraç edğildipi zaman 5yıllık cıkıyor en düsük ama 4 yıl öncr ihraç olan bir kağıdı alabiliyorsun ki vadesine 1 yıl kalmıs olur:)
4) özel bir soru pas geçiyorum ama 800dolar 1000nominal bir eurobond aldın diyelim 5yıllık suan. 5yıl sonra eline 1000dolar gececek arada da 6ayda bir kupon alacaksın kuponu kaç ise
  • solenkol  (25.06.22 15:14:49) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.