İdeal Monitör Büyüklüğü ve Kavisli Monitörler

Farklı büyüklüklerde bilgisayar monitörleri deneyimlemiş arkadaşlara danışmak isterim. Standart mesafeden, yani yaklaşık bir kol mesafesi kadar, sizin için en ideal monitör büyüklüğü nedir?

Çoğunlukla gündelik (yatay) kullanım ve oyun (iddiasız) için soruyorum.

Halihazırda 58cm'lik (23 inch) monitör kullanıyorum ve sanırım daha düşük boyutlar beni rahatsız ederdi.

Bir de kavisli monitör kullanan arkadaşlar, tavsiye eder misiniz? Düz ekrana kıyasla kullanımı keyifli midir?

24 aldim bence asiri buyuk, yazilimciyim tonla ekran kullaniyorum ama sevemedim.

2 tane 22 kullaniyordum o daha iyiydi.
  • divit  (16.06.22 18:54:39)
İdeal monitör büyüklüğü ihtiyaçlara en iyi yanıtı veren monitördür. Eğer hem fps hem dizi izliyorsanız 27" 144+ QHD veya bütçeye göre 4K monitör tercih edilebilir. Fakat vaktinizin çok büyük bir kısmını fps oyunlarına ayırıyorsanız 24" 144 veya 240hz monitörler daha akıllıca olur. Gözün bir yüzey üzerinde belirli bir odak alanı vardır genellikle bu alan bir karış çapında olur, göz ve beyin bu alan içerisindeki hareketliliğe daha duyarlı olur. Tabi duyarlılıktaki diğer etken monitörün yakınlığı. Monitör yakınlaştıkça refleks artar fakat odak alanı küçülür, bu yüzden e-sporcular genellikle küçük ekranı kendilerine yakın pozisyonda konumlandırır. Eğer neredeyse hiç fps oyunu oynamıyorsanız 32" bile alabilirsiniz fakat 27" üstü monitörlerde curved özelliğine bakılması gerek ve en az QHD olmalı. Dipnot: Tamamen kişisel tecrübeye dayalı çıkarımlardır. Experti filan değilim.

  • mrsfarnsworth  (16.06.22 18:57:11 ~ 18:58:34)
Ben geniş ekran 24'ten çok memnunum. 24 üstü çok büyük geliyor. Kavisli ekran da oyun dışında rezalet bence.

  • roket adam  (16.06.22 19:44:44)
24 kullanıyorum bence fazla büyük. 21 ideal. 24 te odaklanma sorunu oluyor.

  • nvidia  (16.06.22 20:09:15)
3 tane 27" (2560x1600) kullaniyorum. bence tek monitor için 27'den sonrası gereksiz büyük oluyor. kavisli monitor de kullanmadım ama sevmedim. onun yerine 3 taneye gectim. boylece istedigim aciya ayarlayabiliyorum. tek basina 46" tv olan modelde kullanadım ama yükseklik bir süre sonra boyun agrisi yapiyor.

bence onemli olan 3 nokta var.
1. aci verebilmeliyim.
2. yüksekligi ayarlayabilmeliyim.
3. gerektiginde dik cevirebilmeliyim.

oyun oynamam. sadece iş için kullaniyorum.
  • helenart  (16.06.22 22:25:30)
Bu arada bencen yukseklik ayari ve saga sola bukme cok onemli.

Yani 2 elinle kenardan tutup 1 elinle cekince aci verebiliyorsun. Eskiden tuplu monitorlerde standart ozellikti sonunda lcd'ye geldi 15 sene sonra.

Dik olma isi hic isime yaramadi, kablo takiliyor oyle cart diye donmuyor. Olmasa da olurmus.
  • divit  (16.06.22 22:30:34)
27"
1,25*kol mesafesinden kullaniyorum. kavisliye gerek yok.

  • darkrocq  (17.06.22 00:12:36)
27" QHD (yatay) ve 24" FHD (dikey) kullanıyorum mutluyum.

Tek monitör kullanacak olsam 27'liği seçerdim.

Kavis işini pek sevemedim. Oyun amaçlı kullanmadığım için gerek görmüyorum.
  • chicha_v2  (17.06.22 11:17:26)
34" kavisli 3440x1440 çözünürlüklü monitorumle çok mutluyum, ilk başta kavis bi garip gelmişti ancak alıştıktan sonra düz monitörler çok kötü hissettiriyor. 27" üzeri kavis gerekli diye düşünüyorum, yüksek yenileme hızı da gerçekten farkediyor. Tek monitör kullanilacaksa hem iş hem oyun babında 21:9 34" monitörler ideal diye düşünüyorum.

  • diabolus79  (17.06.22 13:08:49)
İki farklı 27" yerine 49" kavisli ve PBP özellikli anlamlı olabilir, bunun dışında ekranı büyütmektense birden fazla ekran bana da daha mantıklı geliyor.

  • chaos moleculaire  (10.05.23 15:43:45)