Ev Satın Alma Sorusu

Gayrimenkulden anlayanlara soruyorum. İstanbul Ataköy 5. kısımda 4 Milyon liraya sizce ev almak mantıklı mıdır ? 2+1 ev, 95 m2. Bina elbette eski 40 senelik bina. Evin içi yeni yapılmış gayet iyi durumda, alındıktan sonra evi boyatmaya bile gerek yok. Lokasyon olarak da iyi. Çarşının, marmarayın dibi vs. Benim işime, çevreme de çok uygun. Ama işte fiyatlar uçmuş durumda. Alsan bir dert almasan başka dert. Benzer evlerin fiyatları da o civarlarda. Yani piyasa o şekilde o muhitte ama fiyatların düşmeyeceğini bilsem de ne olursa olsun o paralar aşırı yüksek geliyor. Kiraya da çıkmak istemiyorum 10-12 bin lira istiyorlar benzer evlere, kira olayı daha da uçmuş durumda. Böyle bir ikilemde kaldım.

Ben şahsen ilk önce deprem konusunu düşünürüm, fiyatını eder mi etmez mi sonra araştırırım.

  • John Bloor  (04.06.22 11:47:29)
40 senelik binaya 4 milyon vermezdim. 95 m2 evin icini komple yapsaniz 150-200k tutar zaten. Ici sizi yaniltmasin.

Takip ettigim bir kac ev var yuksek tutarli, bi kaci indirim yapti, 3.5 milyondan 3.200e dustu.

Aradaki fark 300bin tl. Acaip bi fark bu. Yari 3milyona dusup dusmeyecegini de kestiremiyorum.

Hani fiyatlar 1 senedir stabil olsa, bilirim ki bu evin fiyati 3.5milyon. Durumum da uygunsa alirim ama bu belirsizlikte biraz kumar gibi geliyor.

Ha diycen ki bugun almasam yarin 5 milyon olur mu? Iste onun da kesin cevabi yok.

Kumara dondu her sey.
  • brkylmz  (04.06.22 12:25:57)
bir süre yüksek de olsa kiraya çık. 10-12-15 ver ama milyon kelimesini ağzımıza almaya daha var. 300 bin düştü diyorsun. 12 bin liradan 2 yıllık kira eder. evi alsan, 300 daha düşse üzülürsün.

  • gabe h coud  (04.06.22 13:37:49)
Atakoydeki evler ilk depremde pert olacak.

  • Mcfly  (04.06.22 17:02:06)
40 senelik binanın arsa payı da az ise asla alınmaz

  • photo85  (04.06.22 18:36:41)
235 bin dolar yapar, çok ciddi yatırım ben olsam bu dönemde girmem

  • alicek  (04.06.22 21:02:24)
İlçe değiştir, şehir değiştir ama 40 yıllık binayı alma derim.

  • gonulcelen87  (05.06.22 00:46:54)
Antalya'dan o fiyata dubleks ev alır, 12-15 bin TL'ye belki de daha fazlaya kiraya verirsiniz.
Alacağınız ev de 40 yıllık değil 10-15 yıllık olur.
Kiradan gelen para da sizin kiraya gider, üstüne kalır mı kalmaz mı o da tutacağınız eve bağlı.
  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (05.06.22 01:55:30)
Fiyattan ziyade, Türkiye gibi bir ülkede deprem riski olan bir lokasyonda 40 yıllık bir ev almak riskli duruyor.

  • silver apple  (06.06.22 11:10:24)