[]

Roma ve Floransa

Merhaba! Roma ve Floransa gezisinde bu şehirlere kaçar gün ayırmalı? Bir de mutlaka gitmelisin dediğiniz yer var mıdır?

Bir sorum daha var: Benim Schengen vizem Almanya'dan ama henüz Almanya'ya gidemedim. İtalya'ya girişte sorun yaratır mı? Bu vizeyi ilk defa kullanacağım.


 
roma en az 3 gün, floransa en az 2 gün. (floransa mükemmel bi' yer bu arada, imkanı olan 1 hafta kalsın derim ben)


  • a7x  (13.05.22 12:17:09) 
ne kadar muze ve sehir disi gezmek istediginize gore degisir. bayramda oralardaydik, 3'er gece kaldik iki sehirde de. cok az muze gezdik. floransa'ya 3 gece fazla geldi biraz o yuzden. pisa'ya da gittik floransa'da kalirken. ama o kadar kalmamiz daha cok yemek yiyebilmemizi sagladi orada, o acidan iyi geldi yine 3 gece. floransa'da yemekler daha guzel geldi bana roma'ya gore, ama gittigimiz yerlerle alakali olabilir. roma icin 3 gece iyi bence. colesseum'a, palatine hill'e ve vatikan'a gittik, birkac kilise gezdik. sehir zaten acik hava muzesi.


  • lemmiwinks  (13.05.22 12:19:32 ~ 12:20:14) 
bence roma min 3-4 gün floransa 2 gün + 1 gün de günübirlik pisaya gidip gelinebilir.

Romada zaten vatikan ve colesseum tek başlarına 1'er gününü alıyor. Kalan 2 günde de diğer yerleri gezersiniz.
  • nuevo  (13.05.22 12:28:07) 
Ben Floransa'yı çok seviyorum ama amaç gezmek görmek deneyimse, Floransa'ya gitmeden gideceğiniz müzeleri belirleyin ve biletlerinizi alın. Eğer müzeye gitmezseniz Floransa'da tek gece konaklama yeter. Müze planınız varsa ona göre gün sayısını artırın.

Lezzet konularına gireyim:
Öğle yemeği olarak: All Antico Vinaio
Akşam yemeği olarak: Pizzeria Giovanni Santarpia

Roma 3 gün kesin. Turistik spotlar malum onun dışındaki önerilerim:
Orada da gurme işleri:
Cioccolata e Vino - çikolata kabında shotlar - çok eğlenceliydi
Dar Poeta - pizzacı
Trastevere civarını da gezin mutlaka.


Schengen konusu, eskiden gurbetçilerin az olduğu İtalya, İspanya vs sallamıyordu (Hollanda Belçika belaydı) ama covid sonrası işler değişmiş olabilir. En son gittiğimde İtalya'da yükselen bir EU -non EU kayırması söz konusuydu. O nedenle sorun olmaz diyemem.
  • lcha  (13.05.22 12:47:51) 
2. soru için dışişlerinin böyle bir yayını var. daha öncesinde de bir arkadaşım almanya dan deporte olmuştu ama problem yaşamadan giren de duymuştum. içinizi karartmak istemezdim :)

www.mfa.gov.tr:~:text=Schengen%20vize%20rejimi%20y%C3%B6netmeli%C4%9Fi%20gere%C4%9Fi,Schengen%20%C3%BClkelerine%20seyahat%20etmek%20m%C3%BCmk%C3%BCnd%C3%BCr.
  • visenfoni  (13.05.22 13:41:26) 
İtalya'nın Alman vizesine sorun çıkaracağını sanmıyorum ama plan değişikliği oldu burdan sonra oraya geçeceğim deyip geçiştirilebilir.

Floransa'da Uffizi Galerisi görülmeli bence mutlaka, çok müzesever biri olmayarak bunu söyleyebilirim. Bu tam gününüzü alacaktır o sebeple bence 3 gün ideal. Ama Roma'ya 3-4-5 gün de verseniz yine mutlaka yapacak bir şey, yenilecek bir şey, keyfi çıkarılacak tonlarca şey bulabilirsiniz. Ucu çok açık.
  • amelie poulain  (13.05.22 13:51:42) 
Vizeyi iş için Almanya'ya gitmem gerektiğinden almıştım ama daha sonra covid nedeniyle iptal oldu. Bir daha da öyle bir gereklilik doğmadığı için gitmedim Almanya'ya. Bir günlüğüne Almanya'ya git sonra oradan İtalya'ya geç diye tavsiye verenler oldu ama öyle de yolculuk masrafı anlamsızca artmış olacak. Ama sanırım girişte problem olup olmayacağından emin olmanın bir yolu yok.


  • peki madem  (13.05.22 14:57:14) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.