Türkiye’de cumartesi çalışmak yaygın mı ?

Özel sektör / beyaz yaka için soruyorum. İşi masabaşı olup da cumartesi çalıştığını bildiğiniz birisi var mı etrafınızda ?

Beyaz yaka 13.00'e kadar çalışır genelde. Yaygın.

  • dissendium  (09.05.22 11:47:04)
Evet; uretim planlamaci, forwarderda calisan.

  • logisticsmanager  (09.05.22 11:47:26)
etrafımda cumartesi çalışan arkadaşım yok.

  • teritori  (09.05.22 11:48:00)
yazılım sektöründe cumartesi çalışan duymadım. fabrikalarda cumartesi öğlene kadar çalışmak yaygın ama mühendislere de.

  • Barki  (09.05.22 11:49:41)
son iki işyerimde de cumartesi mesai vardı. birinde yarım, şimdikinde tam gün. unvan : ihracat satış sorumlusu

  • mustafakesekci  (09.05.22 11:51:33)
benim etrafımda hiç yok. geneli bilgisayar mühendisi.

  • jelly bear  (09.05.22 11:59:12)
çevremde yok. beyaz yaka için yaygın olmadığını düşünüyorum.

  • gabe h coud  (09.05.22 12:00:56)
Evet cumartesi çalışan bir sürü insan tanıyorum. IT sektörü daha şanslı gibi görünse de yeri geliyor akşam, gece, sabah falan bile çalışıldığı için diğer sektörlerden daha rezil bir durumda.

  • roket adam  (09.05.22 12:06:57 ~ 12:07:23)
Çevredekilerin yaklaşık tamamına yakını cumartesi yarım gün çalıştırılıyor. İnsan sömürü malesef bizim ülkemizde normal görülen bir şey

  • limonlu eksi  (09.05.22 12:11:38)
80-90 kişilik italyan sermayeli bir kimya fabrikasında çalışıyorum. grubun italya, isveç, abd ve meksika'da da fabrikaları var ve en kötü çalışma şartları bizde. hafta içi 9-18, cumartesi 9-14:30 çalışıyorduk. en son herkes şikayet edince güç bela kaldırttık. ben sırf bu cumartesi yüzünden işten ayrılacaktım. insanlık suçu gibi geliyor bana cumartesi çalıştırılmak.

  • rahip janick  (09.05.22 12:13:34)
cumartesi yarım gün çalışmak inanılmaz verimsiz bir hadise. gereksiz.

  • co2s2  (09.05.22 12:26:39)
Uretim ya da magazalar varsa calisilir.
Mesai para getiriyorsa patron 24 saat calismani ister.
Bizde gunde 3 vardiya vardi eskiden, haftada 7 gun durmuyorduk.

it gibi departmanlar cumartesi calismiyorum zanneder ama tuvalette bile teams'e bakar.
Bayram boyunca gunde en az 20 tane sorun maili gelmistir bana.
  • divit  (09.05.22 12:30:44)
@rahio janick

Haftaiçi 8-6, haftasonu 8.30-3 çalışıyorum. Ne kadar stressiz ve görece rahat olsa da illallah ettim. Cumartesi öğlen - pzt sabahı arası 2 saat gibi hızlı geçiyor, haftanın tek günü rahatça uyuyabiliyorum. Böyle düzen olmaz olsun.
  • garavel  (09.05.22 12:31:34)
it elemanı olarak ayda 2 cumartesi saat 13:30a kadar çalışıyorum, cumartesi günleri yarım gün olduğu için yemek yok.

  • durbidakka  (09.05.22 12:41:56)
@garavel iyi de 45 saati doldurmuyor musunuz siz zaten? bir de sizinkiler gibi kan emiciler var işte. ben ihracat & ithalat sorumlusuyum bu fabrikada. benim birlikte iş yaptığım nakliyeci, gümrükçü, tedarikçi, müşteri vs. kimse çalışmıyor ama ben her cumartesi gelip gidiyordum.

dediğin gibi cumartesi öğlen ve pazar günü hemen bitip gidiyor ve insan haftayı kapatamıyor. ara vermeden hemen bir sonraki haftaya geçiyorsun. plan yapamıyorsun. yapılan planlara uyamıyorsun. içinden bir şey yapmak gelmiyor çünkü pazar günü dinlenmek istiyorsun.

biz geçen hafta perşembe cuma çalıştık ve benim için çok korkunç iki gündü, fabrikada hammadde kalmadı, italya'dan getirtiyorduk, bayramda da onların takibini yapıyordum, geldi - gelmedi, gümrüğe girdi - girmedi bir sürü saçmalık oldu, kısacası berbat bir haftaydı ama cumartesi - pazar kimse arayıp sormadı beni ve ben biraz da olsa kafamı boşaltabildim.

tldr; cumartesi çalışmayacağınız bir iş bulursunuz umarım en en en kısa zamanda.
  • rahip janick  (09.05.22 12:49:05)
@rahip janick ingiltere’deyim ve gelir gelmez bi işe girdim 7 ay oldu. Türk şirketi dememe gerek var mı bilmiyorum :) ortama alışana kadar biraz çevre yapana kadar dişimi sıkıyorum bir de ilk iş deneyimim o yüzden kozum veya seçim şansım yoktu. 7 ay bile çürüttü beni.

  • garavel  (09.05.22 13:11:34)
ingiltere'de türk şirketi olsa bile ingiliz kanunlarına tabi değil mi bu firma? orada çalışma saatleri standart diye biliyorum ben.

  • izole  (09.05.22 14:16:31)
Bu arada Türkiye'de 8 6 çalışıyorsan haftalık 45 saati tamamladığın için cumartesi pazar tatil oluyor. Cumartesi öğlene kadar çalışan yerler hafta içi 6'da değil 4'te ya da 5'te çıkıyor. Sen normale göre fazla çalışıyorsun. Bu Türkiye'de bile! Normal değil. Bence karşılığını vermiyorlarsa başka iş bak.

  • dissendium  (09.05.22 14:28:18)
60 saat yasal limit diye biliyorum ingiltere’de. Türkiye’de gerçekten 45 üstü yasal değil mi ? 45 çalışan cmt pazar çalışmıyor mu ?

Şok oldum :) burada etrafımdaki çoğu kişi 50+ çalışıyor haftada.
  • garavel  (09.05.22 15:45:21)
türkiye'de 8-18 çalışıp cumartesi de 12 ya da 13'e kadar çalışan firmalar da var.

ben geçen ay bir iş görüşmesine gittim evlere şenlikti.

maaşın %20'si elden veriliyor, 8-6 çalışıyorsun ama cumartesi de 13'e kadar çalışıyorsun. öyle garip bir yerdi. türkiye'de genelde tekstil fabrikaları böyle çalışıyor diye biliyorum.
  • rahip janick  (09.05.22 16:03:49)
Ben bir süre 7/24 vardiyalı çalıştım sonra ayrıldım. Çevremde de cumartesi yarım gün çalışan arkadaşlarım var.

  • jazzabel  (09.05.22 16:14:17)
Hukuk sektöründe ctesi çalışması yok. Yani yok denecek kadar az. Ama yapan yerlerin patronlarında "işçiye bu kadar maaş veriyoruz ctesi de gelsin çalışsınlar" diye psikolojik olarak kendilerini rahatlatma amacı var gibi. Anlamsız yani.

  • turuncu tonlarda  (09.05.22 17:57:14)
iş kanununa göre türkiye'de haftalık çalışma saati 45 olarak geçiyor. ama patronların keyfine göre bu saatler esneyebiliyor. sanırım yeterli denetleme olmadığı için.
ingiltere için çalışma saatleri biraz karışık geldi bana. misal:

tr.euronews.com

bir de haftada 4 gün çalışmayı düşünenler var onlara söyleyecek söz bulamıyorum:

tr.euronews.com
  • izole  (10.05.22 13:53:59 ~ 15:15:33)
mühendis olup da cumartesi çalışmayan çok azdı benim gördüğümde. makinacı, elektronik mühendisi, elektrik mühendisi vesaire. ha ben hiç haftasonu çalışmadım türkiyede. yurt dışında da saatlik ücretin 2 katı ücret alarak çalışmıştım yaklaşık 1 sene.

  • rain when i die  (10.05.22 14:04:40)