laptopa ram almak

merhaba, laptopa ram almak istiyorum.

içinde 8gb'lik ram var şuan. ekstra 1 slot oraya bir 8gblik daha ram koymak istiyorum. acaba aldığım herhangi bir 8gb'lik ram olur mu? yoksa, aynı marka/model mi olmalı? yoksa frekansı vs. tutması yeterli mi? ayrıca 4gb'lik ram koysam olur mu? teşekkürler.

ana kartın desteklediği frekans önemli. 2400mhz destekleyen anakarta 3000mhz ram takmak pek stabil değil. zaten bir ram var ise kesinlikle birbirleri ile aynı olmalı frekans, ram markası falan. 2-4-8-16 olmaları çok farketmez

  • sordumsoruyu  (29.04.22 17:22:57)
Frekansı ve DDR'ı tutması lazım. Mesela atıyorum 1600mhz DDR3 alırsınız ama laptopun desteklediği 1600mhz DDR3L'dir, boşa para verirsiniz.

  • mantheman  (29.04.22 17:50:12)
sizin oraya kaç takmak isteyeceğinizden dahası anakartı max ne destekliyor ona bakın. belki 12 destekliyordur o zaman 4+8 den fazla yapamazsınız.

önemli olan bir diğeri voltajı yeni seriler 1.35v eskileri 1.5 volt. mhz'leri de tutuyorsa ddr3 ddr3 ddr4 ddr4 olacak şekilde ayarlayın gerisi mühim değil aynı marka olmasa da olur. hatta bazen aynı frekans olmasa bile oluyor 1033 ile 1600 (bu ikisi için geçerdli) ikisi de açar. ama tavsiyem aynı mhz olsun.
tani ddr serisi
voltaj
mhz
laptop ya da masaüstü hangisi lazımsa ona göre almak
ve son olarak max kaç gb destekliyor ona bakarak almak.bilgisayarın marka modelini yazarsan yardımcı olmaya çalışırız.
ek olarak mevcut olanın üzerindeki etiketinde özellikleri yazar rami voltajı vs. bilgisayardan da bakabilirsiniz zcpu.
  • turbo sadık  (29.04.22 20:57:56 ~ 21:00:35)
www.eksiduyuru.com

buraya da bakabilirsin.

Benim takılı 4 GB Hynix vardı, 8 GB Ramtech satın aldım. 5 aydır gayet güzel kullanıyorum.

- İkisi de SO-DIMM, DDR3L, 1600 MHz,
- İki RAM'in clock latencyleri 11.0.
- Ve anakartım 16 GB'a kadar destekliyormuş.
  • tey tey  (29.04.22 21:49:35 ~ 21:52:21)
Bence ram ekstra performe etmez. Ssd yoksa ssd alın yada başka opsiyonları listenize alın.

Yakın zamanda 8 i 16 yapmış biriyim.
  • baldan kaymak  (29.04.22 23:47:37)
DDR teknolojisi aynı olduğu sürece ve anakartın maksimum bellek desteğini aşmadığı sürece sorun olmaz, notebook'un çok eski olmadığını varsayarak DDR4 bellek olduğunu tahmin ediyorum 2400Mhz'lik bir DDR4 ram alıp takabilirsin, ayrıca 8GB bellek modülü takılıysa muhtemelen maksimum bellek desteği muhtemelen ya 16GB ya da 32GB'dır, 4GB yerine 8GB 2400Mhz bir bellek modülü alıp takın rahatlıkla kullanırsınız.

Bir de yukarıda belirtilmiş ben de belirteyim SSD diskler performansı ram kadar hatta bazı durumlarda ram'den daha fazla etkiliyor eğer diskiniz HDD ise söküp SSD takmak da performansı ciddi oranda arttırır.
  • solo  (30.04.22 11:35:23 ~ 11:36:27)