Laptop için hangi RAM seti?

Merhaba,

Windows 10 işletim sistemli bilgisayarımın 4 GB belleği mevcut ama sanırım artık yetmiyor. Arkadaşım 2 GB verdi onu taksam mı emin değilim.

Sorum şu, 4 GB 1600 MHz frekanslı DDR3L belleğin yanına 2 GB 1333 MHz frekanslı DDR3 bellek eklenirse performans azalır mı artar mı?

İkinci olarak da, yeni RAM alırsam 4 GB 1600 MHz yeterli olur mu, 8 GB 1600 MHz alıp 16 GB'a mı çıkartayım?

4+4 tek 8'den daha iyi performans verir. Ama 16 yapmak için tekrar 2 adet 8 alman lazım. İmkan varsa 8+8 yap

  • garylineker  (30.12.21 01:47:28)
@garylineker, maalesef imkanım yok. Belki çok zorlarsam bir adet 8 GB 1600 alabilirim sanıyorum.

Bu arada benim RAM DDR3L imiş, internette halihazırda DDR3L kullanan anakartlarda ikinci slota DDR3 takılırsa fazla voltajın uzun vadede bazı sistemlerde işlemci için sorun yaratabildiğini okudum. Bir bilginiz var mı?
  • tey tey  (30.12.21 01:58:11)
dual olarak daha iyi çalışır (8v8 veya 4v4) gibi ancak takılman gereken nokta bu değil. ram ler tam uyum isteyen bileşenlerdir, birlikte çalışabilmeleri için mimari ve modellerini geçtim bazen markalarının bile aynı olması gerekir.

  • makarnavodka  (30.12.21 02:16:27)
@makarnavodka, peki 4 GB 1600 MHz DDR3L Hynix marka RAM takılı anakarta,

aşağıda linkini attığım RAM uygun olur mu? yoksa başka parametreler de var mı gözden kaçırmamam gereken? bir de dual demişsiniz, 4v8 olsa 4v4'ten kötü performans mı gösterir?

www.n11.com
  • tey tey  (30.12.21 02:23:40 ~ 02:25:49)
bi de gecikme parametresi var. cas latency. (çok farketmez ama)
şuradaki cpuz programını windowsa indirip memory kısmından sendeki ramin cas latencysine bak bakalım bu attığın linktekiyle uyuşuyor mu
son linktekinin cas latency cl'si 11.
www.cpuid.com
  • comp  (30.12.21 02:57:58)
@comp, evet bendeki de 11.0 clock çıktı. sanırım bütün parametreler tutuyor. ben alayım bunu en iyisi.

  • tey tey  (30.12.21 03:18:35)
dual channel çalışan ram ler oyunlar da biraz daha fazla fps değeri verir ama günümüzde kapasite anlamında 8 gb da artık yetersiz bir hale geldi. o nedenle 4v8 iş görür, uyumlarına dikkat et. mimari, frekans ve gecikme değerinin aynı olması zorunludur, yoksa mavi ekran.

  • makarnavodka  (30.12.21 13:54:05)
Satın aldım.
Takılı olan 4 GB Hynix, satın aldığım 8 GB Ramtech.

- İkisi de SO-DIMM, DDR3L, 1600 MHz,
- İki RAM'in clock latencyleri 11.0 tick
- Ve anakartım 16 GB'a kadar destekliyormuş.

Sanırım sorun yok, öyle değil mi?
  • tey tey  (30.12.21 17:32:33 ~ 17:34:24)
hayırlı olsun evet uyumlu görünüyor. 16 destekliyorsa ileride 4 ü çıkarıp 8v8 yaparsın daha iyi olur dual çalışırlar, bi de eski bir pc ye sahip olduğun için ssd takmanı da tavsiye ederim. 120 lik ler ucuz zaten bütçeyi de sarsmaz.

  • makarnavodka  (30.12.21 20:54:34)