İstanbul doğumluların kimliklerindeki doğum yeri

Sanırım direkt İstanbul yerine doğduğu semt/ilçe yazılıyor, bu neden olabilir? Yani neden diğer şehirler gibi Sivas Giresun ya ne bileyim Ankara gibi İstanbul yazmıyor da semt/ilçe yazılıyor, neden olabilir bu eminim basit bir açıklaması vardır? Teşekkür ederim.

Annem İstanbul doğumlu ve direkt İstanbul yazıyor.
Eşim Ankara doğumlu ama nüfusunda Keçiören yazıyor.

  • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (28.04.22 13:42:12)
Valla bende de İstanbul yazıyor, ama çocuklarımda ilçe adı var. Belirli bir tarihe kadar il yazılıyordu da sonra ilçeye mi döndü acaba?

  • John Bloor  (28.04.22 13:46:53)
Benim doğum yerim İstanbul değil, ancak yine de ilçe yazıyor sadece.

Büyük ihtimalle nüfus memuruna bağlıdır. Bir etken de merkez ilçeleri olabilir, eğer küçük bir ilin merkezinde doğanlar varsa İl adı yazılıyor olabilir. Hastaneler de genelde merkez ilçede oluyor zaten.
  • akhenaten  (28.04.22 13:47:29)
ben ankara doğumluyum. ilçe yazıyor.

  • elorelia  (28.04.22 13:50:04)
Istanbul dogumlu değilim ve doğum yeri alanında ilçe ismi yazıyordu.

Geçmiş zamanlı bahsettim çünkü yeni kimliklerde doğum yeri alanı bulunmuyor. Kimliğinizi değiştirmediyseniz değiştirin :)
  • kaptankedi  (28.04.22 13:56:33)
tarihle alakası olduğunu sanmıyorum. annemde beşiktaş yazıyor bende bakırköy.

  • bohr atom modeli  (28.04.22 14:32:00)
doğum yeri istanbul yazanlar istanbulun merkez ilçeleri sayılan fatih ve eminönü doğumlu olabilir mi? eskiden öyle yapılıyordu.

  • nuisance  (28.04.22 14:36:35)
İzmir için benim kimlikte Urla yazıyor, kardeşimin Konak mesela.

  • nundu  (28.04.22 14:39:11)
diğer illerde muhtemelen büyükşehir olmadıklarından merkez ilçede doğdukları için il ismi yazıyor.

eskiden büyükşehirlerde de il ismi yazılırken daha sonra ilçe ismine dönülmüş
  • paintov  (28.04.22 14:39:37)
Bizim akrabadan biliyorum, ayni hastanede dogan birinde sehir digerinde ilce yaziyor.

Kafalarina gore takiliyorlar.
  • divit  (28.04.22 14:41:24)
Sebebi devletin daha düne kadar bir hizmet standardına sahip olmaması. Ülkede ismi, cinsiyeti yanlış kaydedilen bir ton insan var. Bu da o sorunlardan bir tanesi.

  • dissendium  (28.04.22 14:44:13)
bende istanbul yazıyor :)

  • rose parks  (28.04.22 15:14:04)
Tamamen yazan memurla alakası olduğunu düşünüyorum. Annemde izmir yazarken bende bornova yazıyor mesela. Utanmasalar ege üniversitesi hastanesi yazacaklar. :D

Standart yok +1
  • invictae  (28.04.22 15:40:30)
Bende de Fatih yazıyor. Yukarıda bir arkadaş merkezi yerde doğanların Fatih vs gibi semtlerde İstanbul yazabileceğini söylemiş ama bende Fatih yazdığı için o teoriyi çürüttüm.

  • Cesario  (28.04.22 16:13:42)