[]

Mitolojide yalnızlık veya kavuşamayan aşk figürleri

Selamlar. Mitolojide (yeryüzündeki her mitoloji olabilir) bu tarz karakterler var mı? Biraz google da baktım ama apollon çıkıyor, spesifik bilgi yok mudur aranızda bilenlerde?
 
Yunan mitolojisinde aşk hikayesi çok var ama çoğu ya kavuşup sonradan musibete uğrayan ya da zorluk yaşayıp sonra kavuşan tipler.
Orpheus-eurydice ve hero-leander mitlerine bakabilirsin bunlar mutsuz sonlar.

  • Bruce  (05.04.22 23:50:23) 
onedio.com
Bu bağlantıda bazı örnekler var.

  • pro9it9is9  (06.04.22 00:23:02) 
geçen bir filmde orpheus'un hikayesinden bir bölüm okunmuştu, o geldi aklıma. kavuşamıyorlar.


  • rose parks  (06.04.22 00:53:07) 
Tam olarak kavuşamama sayılmaz ama yalnızlık deyince Kirke ve Calypso'nun Odysseus ile hikayeleri geldi aklıma.


  •   (06.04.22 07:54:43) 
zeus ve semele (Dionysos'un anası)

Zeus'un kıskanç eşi Hera, Semele hamileyken ilişkiden haberdar olur. Yaşlı bir kocakarı şekline bürünen Hera Semele'ye arkadaşça yaklaşır ve onun güvenini kazanır. Böylece Semele sırrını açıklar ve kocasının, bebeğinin babasının Zeus olduğunu söyler. Yaşlı kadın halindeki Hera Semele'ye inanmamış gibi davranır ve böylece Semele'nin zihnine şüphe tohumları eker. Merak ve şüphe içinde Semele Zeus'tan tüm tanrısal özellikleriyle karşısına çıkmasını ister, böylece onun tanrı olduğuna, gerçekten Zeus olduğuna inanacaktır. Zeus fikrini değiştirmek ve Semele'nin bu isteğini geri çevirmek için uğraşsa da başaramaz ve Semele'nin ısrarıyla kendisini göstermeyi kabul eder. Fakat, faniler bir tanrıya ölmeden bakamayacakları için, Zeus'un tanrısal hâli karşısında Semele alevler içinde yok olur, ölür.
  • halanne  (06.04.22 10:09:47) 
Benim de aklıma apollon geldi ilk olarak.

Apollon-daphne, apollon-hyachintus
  • stronzo  (06.04.22 10:42:18) 
Filipinler mitolojisinden bir örnek:

stringfixer.com

Büdüt: İngilizce olması sorun olmayacaksa İrlanda mitolojisi ile ilgili de şöyle bir liste buldum:

www.shamrockgift.com
  • peki madem  (06.04.22 10:52:10 ~ 10:53:36) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.