3 yaşındaki çocuk

3 yaşındaki oğlum yeni bir "tik" kazandı. Sürekli ağzını siliyor eliyle veya giyisisi ile. Eğer kafası bir konu ile meşgul ise o zaman bunu yapmıyor ama boşluklarda devreye giriyor.

Pedagog'a gittik ve yeni başladı ise ellerini meşgul tutun dedi ama tüm gün boyunca ne yapabiliriz? Yatarken yatağına yatırdığımızda bazen yapabiliyor. ki bu hareketi yaklaşık 2-3 haftadır yapıyor diyebiliriz.

Böyle bir durum deneyimleyen oldu mu? Nasıl çözdünüz? Zaman tek çözümü mü yoksa?

duygusal anlamda kafasını kurcalayan şeyler oldu mu?
anne ile
baba ile
anne-babanın kendi aralarında (ona yansıttıkları)
ya da ev değiştirme, annenin işe girmesi, ilgide azalma?
extrem birşey oldu mu son haftalarda?

hayır kendi kıt bilgimle akıl verecek değilim, pedagogla zaten görüşmüşsünüz..
sadece merak ettiğim için soruyorum
  • love and trust  (28.03.22 14:09:01 ~ 14:10:01)
Sizinki daha farklı ama kendi yaşadığımı yazayım, belki fikir verir.
4-5 yaşlarımdayken saçımın bir kısmını yolmaya başlamıştım. Hayal meyal hatırlıyorum o duyguyu.
Saçlarımı parmağımla çevirip çevirip çekiyordum.

Ama bir sıkıntıdan, stresten yaptığımı hatırlamıyorum. Hoşuma gidiyordu saçları böyle parmağımla çevirmek vs.
Sonra saçlarımı sıfır kesmişler, fotoğraflardan hatırlıyorum. Biraz uzadıktan sonra çok daha az yaptım bunu. Saçlar yeniden uzadığında sadece parmağımla oynar oldum, çekmez oldum. Birkaç ay sonra da hiç yapmaz oldum.

Tespih çekmek gibi, stres topuyla oynamak gibi bir histi sanırım ve zamanla geçti.
  • michael_knight  (28.03.22 14:11:35)
anne baba olarak aramızda sorunlarımız oluyor ama ona veya gün içerisinde çok yansıtmamaya çalışıyoruz. sorunlarımızda öyle kavga, tekme , tokat değil günlük anlaşamama konuları oluyor.

Onun dışında son zamanlarda çok büyük bir olay olmadı.

TV, telefon, tablet hiç yok hayatında.

Annesi ile hep evde, arada sırada parka iniyor veya ailecek hafta sonu dışarı çıkıyoruz.

Pedagog bir kaygısından olabileceğini iletti ama ben de başka bir pedagog ile görüşmenin uygun olacağını düşünüyorum.
  • hlt1985  (28.03.22 14:24:30)
Yeni dişleri çıkıyorsa ağzı fazlaca sulanıyor ondan dolayı siliyor olabilir

  • zidan  (28.03.22 17:41:53)
Cocukken bende, sonra kucuk kuzenimde, sonra yegenimde ve sonra kendi cocugumda olan bir tik vardi.

Surekli kiyafetin omuzlarini tutup one dogru cekistirerek duzeltmek gibi.

Hepimizde 1-2 senede kayboldu.

Pedagojik egitimi olan biriyim. Tahminim cocugunuz gozunde karizmatik buldugu bir arkadasindan bu hareketi gordu ve kalici olmaya basladi.

Gozlemleyin; birakacaktir.
  • celebi efendi  (28.03.22 19:25:28)