araç ve emlak balonu ne zaman patlar?

arabaların değer kaybettiği evlerin yerinde saydığı zaman ne zaman başlar?

imkansız gibi geliyor ama normali bu aslında.

Arabayı bilmem ama, şimdiye kadar ev fiyatlarının düştüğünü hiç görmedim.

  • Arthur Dayne  (22.03.22 21:17:07)
Talebe karşılık gelecek kadar konut üretilmiyor. Nedenleri ayrı konu.. o yüzden konut artar daha en az 2 yil

  • sonhakan  (22.03.22 21:32:02)
Arap, Afgan, Paki göçü durup geri dönmeye başlamadıkları ve Türkiye' üremenin aşırı azalıp doğum oranının ölüm oranı gerisine düşmediği sürece Türkiye'de emlak balonu diye bir şeyden söz edilemez.

  • Mirket  (22.03.22 23:26:04)
bu kadar göç alan bir ülkede emlak balonu diye bir şey olamaz. klasik ekşici zırvası.
tüm suriyelilerin ülkelerine döndüğü bir ortam oluşursa büyük bir rahatlama olur.
araçlarda da seçim öncesi ötvyi düşürdük derlerse fiyatlar düşer.

Söylediklerimden birincisinin gerçekleşmesi ancak paralel evrende olasıyken diğeri muhtemel gözüküyor.
  • adivar  (23.03.22 07:48:23)
turkiye'de buyuk sehirlerde ev fiyatlari hala gelismis ulkelere gore doviz bazinda ucuz. Araba fiyatlari ise vergi ile alakali.

Ev fiyatlari savas falan cikmazsa kolay kolay dusmez, yukselmeye devam eder.
Araba fiyatlari da vergiler azaltilmadikca ve doviz ciktikca yukselmeye devam eder.

Ortada balon falan yok, maaslar dusuk.
  • cooperr  (23.03.22 08:20:26)
Ben ve yakından tanıdığım bir çok müteahhit 3-4 yıldır yeni proje üretmiyoruz, yakında üretebilecek bir proje için anlaşma sözleşme vs de yapmıyoruz/yapamıyoruz şartlardan dolayı.

Binlerce müteahhit de aynı pozisyonda, ev üretimi olmayınca arz talebi karşılamıyor.

Çok basit iktisat/ekonomi kuralı; az olan şey değerlidir.

Kadıköy'de mağara gibi evlerin kirası neden 6-7 bin lira? Beşiktaş'ta kümes gibi evler neden 7-8 bin lira?

Çünkü Beşiktaş/Kadıköy bir tane, orada kiraya verilecek ev adedi sınırlı, yeni ev yapılması çok zor, yapılırsa ne kirasına ne satılmasına bütçe yetmez.

E burada barınmak isteyen milyon insan da olunca kiralar ucuz bile.

Benzer şey arabada da geçerli, tamam bizim ülke olarak vergilerimiz fahiş ama araba fiyatlarındaki en büyük etken arz sorunu.

Araç üretimi az ve sınırlı ham madde ve chip krizinden dolayı, sıfır olmayınca da 2. el pahalı.

Ne demiştik az olan şey değerlidir, ne zaman ki araç ve ev arzı yükselir sayı olarak, o zaman fiyatlar tırmanmayı bırakır. Çok düşmez ama bi tık düşebilir, asıl önemli olan tırmanmayı bırakıp yatay seyretmesi.

Zamanla gelirimiz artıp araba/ev fiyatları yatay seyredince ulaşabilir olmaya başlar.
  • John Bloor  (23.03.22 09:49:22 ~ 09:49:39)
Araba konusunda çip krizi hala var hatta şu an yeni kriz var. Misal ti firmasının backlog üretimi 1.5 yıl. Yani bugün sipariş verirseniz 1.5 yıl sonra alabilirsiniz.
Benim yaşadığım yerdeki çip ureticileri yeni fabrika vs açıyor ama bunlarin etki etmesi falan sene sonunu bulur.

Araba bir şekilde çözülür yani en azından arzi. Ama fiyatlar? Türkiye'de ÖTV vs düşmediği sürece zor.
  • logisticsmanager  (23.03.22 10:45:18)
konut konusunu john bloor çok güzel açıklamış. yalnız ben ondan kötümserim diyebilirim. çokta bişey beklememek lazım bir kaç sene içinde.

araç konusu ise muhtemelen togg çıktığında tüm elektrikli araçları kapsayan %0 ötv mevzusu çıkar gibi. öyle olursa sektör baya vatandaşa yarar.
  • avatar is back  (23.03.22 13:08:29)
otomobilde talep çok daralırsa ve ötv indirimi gelirse fiyatlar döviz cinsinden düşer.

konutta faiz ve enflasyon çok önemli. tl ye yüksek faiz verilirse konut fiyatları sabit kalır.
üstüne yabancıya satış yasaklanır ve sığınmacıları gönderme planları olursa tl olarak bile düşer.
  • nuisance  (23.03.22 13:55:14 ~ 13:55:49)
kur düşmedikçe düşmez
bir de göçmenler giderse

  • mantık  (23.03.22 14:16:09)
istanbul gibi cazibe merkezlerindeki evler için fiyatlar normale dönerse fiyatlar yerinde saymaya başlayabilir. şu anda özellikle ev fiyatları hala çok uygun.

araç için ise döviz kurunun sabit kalması ve şu çip krizinin çözülmesi ve ötv'nin de düzenlenmesi lazım. bu da imkansız denebilir.
  • roket adam  (23.03.22 14:43:13 ~ 14:43:24)
Şimdiye kadar balonu hiç görmedim diyenler piyasayı takip etmeyenler. 2016-2020 arasında emlak balonu patlamıştı. Bundan sonraki periyot ne zaman olur kestiremiyorum, 2016'nın sonlarına gelindiğinde kimse 2020 ye kadar fiyatların yatay seyredeceğini bilemezdi.

Bir senedir dövize göre de fiyatlar ciddi şekilde arttı, gayrimenkulden elde edilen gelirlerin aynı oranda artıp artmayacağını izlemek lazım.

Şuan 1-2 yıl önce bitmiş bir siteden örnek vereyim; satış fiyatı en ucuz listelenmiş fiyatları aldığımızda:

2+1 4 milyon
3+1 5 milyon
4+1 7 miyon lira

Bu evlerin en pahalı listelenmiş kiraları ise;
2+1 10 bin 500
3+1 18bin
4+1 22bin

En ucuza alıp en pahalıdan kiralasanız bile bu yatırım mantıklı gelmiyor. Diğer kazanma yöntemi al-sat için ise, dediğim gibi dövize göre de yükseldi fiyatlar, insanlar oturmayacakları ev için bu seviyelerde yatırım yapmayabilir.

Karşılaştırma olarak; 1 ay önce Ereğli temettü dağıtacağını açıkladığında 4 milyon tl ile hisse senedi alan birisi bugün 563 bin lira temettü alacaktı ve ana parası da 4 miyon 700 bin olacaktı.

Aynı şeyi Ford ile yapsaydı 196 bin temettü, 5 milyon 251 bin ana parası olacaktı.

İçindeyken anlamak zor, bir iki sene sonra anlayabiliriz gayrimenkulün seyrini.
  • iustitia omnibus  (23.03.22 15:21:19 ~ 17:43:48)