Hd videoları açmayan laptop

2009 model laptopum var 1080p ve üzeri çektiğim videoları (4k falan) açınca (vlc, potplayer, wmp) mavi ekran uyarısı veriyor bu çok saçma geldi. Bunun için bile yüksek ekran kartı mı gerekli? Hangi programla sorunsuz açabilirim?

donanımı nedir bilgisayarın? 4k açmak kolay bir iş değil bu arada.

  • orient blue  (22.03.22 09:07:17)
Bunun için bile dediğiniz basit bir iş değil hocam.

Netbook'larda da hd video izlenemiyordu mesela gücü yetmiyordu aletin. VLC ile denemişsiniz zaten onun açamadığını şu açabilir diyebileceğimi sanmıyorum.
  • chicha_v2  (22.03.22 10:16:21)
"çektiğim videoları"
anahtar kelime bu. Neyle çekiyorsun telefon mu? h265 çekiyorsa daha modern bilgisayarlar bile onu oynatmada sıkıntı yaşıyor.

Handbrake yazılımıyla h264'e çevirip öyle oynatmayı dene bir de. Full hd'ler oynar en azından. (zamanında core2duo işlemcili laptopla fullhd video kurgusu yapıyordum, h264'tü kaynak dosyalar)

Mesela örnek olarak youtube'dan 4k bir video indir, VLC onu oynatıyor mu ona bir bak. (şunu indirip dene mesela: www.pexels.com )

yine de 4k = 4 tane 1080p. eski işlemci için zor iş.
optiviewusa.com
  • nhk ni youkosu  (22.03.22 13:29:22 ~ 13:38:36)