üniversiteye girerken sıralama sistemini bir bana anlatsın

merhaba,

bir konu hakkında bilgi almam lazım.

şimdi diyelim ki atıyorum yıldız teknik makine müh. bölümü için diyorlar ki ilk 15000 arasında olmak lazım.

yani üniveriste sınavına giren 1.5 milyon kişi içinden o puan türünden 15.000 lik sıralamanın içinde lursan mı tercih edebiliyorsun.

yani bu konuyu çok anlamadım. bu ne zamandan beri böyle.

örnekle anlatabilir misiniz.
teşekkürler.

belli bi sıralama yok. gördüğün sıralama geçen seneye ait.

şu anda 3 puan türü var. sayısal sözel eşit ağırlık.

senin verdiğin örnekte yıldız teknik makineye, sayısalda en son 15000. olan aday girebilirmiş.

ama gelecek yıl bu 13 bin de olabilir 20 bin de olabilir. adayların tercihlerine bağlı.

tercih etmekte özgürsün. 100 bine girip de tercih edebilirsin. ama yerleşme olasılığın çok az olur.

bu hep böyleydi.
  • jack lupino  (01.02.22 13:12:11 ~ 13:12:24)
sıralama denilen şey o okul o bölümün sallıyorum 2021 yılında aldığı son öğrencinin sıralaması.

yani o bölüm en son 15k ile öğrenci almış.

mühendislik barajını geçtiğin durumda tercih konusunda özgürsün 2k lık bölümü dahi yazabilirsin fakat tutması imkansız tabii.

sıralamalar her sene 100-200k larda 5-10 bin ileri ya da geri, ilk 100k da ise daha da az bir şekilde oynama yapar. Biz de bu oynamaları göz önüne alarak kendi sıralamamıza göre bir tercih listesi hazırlarız.
  • kornisch  (01.02.22 13:15:32)
her zaman böyleydi.
sıralama sınavlarının hepsi böyledir zaten.
yüzdelik dilim de size -hatta daha iyi- fikir verebilir.

tercih hakkında özgürsünüz ancak yerleşmek için "en kötü ihtimalle" bir önceki yılın verilerine göre benzer bir sıralamadan/yüzdelik dilimde olmanız şansınızı yükseltir. yani siz 50000inci oldunuz diyelim muhtemelen en sonuncu aldığı ilk 1000de olan bir bölüme yerleşemeyeceksiniz. tercih edebilir misiniz? elbette evet ama yerleşmeniz pratikte imkansız. en son 55.000inci öğrenciyi almış bir bölümeyse yerleşme ihtimaliniz %90. veya en son 200.000imci öğrenciyi almış bir bölüme yerleşme olasılığınız "pratikte" %99,99.

bir de her sene sınava giren insan sayısı değişiyor. dolayısıyla dereceden ziyade yüzdelik dilim daha mantıklı bir sonuç verebilir.

bu hep böyleydi.
  • rewlack  (01.02.22 14:04:24)
En işe yarar şekilde yazayım. Puanlarınız açıklanınca gidip geçen yılın puanlarına ve sıralamalarına bakacaksınız. Diyelim geçen yıl dediğiniz bölümün son aldığı öğrencinin sıralaması 15000. Sizin sıralamanız da diyelim 16000. Sınavın o yılki zorluğuna göre sıralamaların ne kadar değişeceğini tahmin edeceksiniz. Örnek olarak inşaat mühendisliği bölümü yüzyılın çöküşünü yaşıyor. Puanlar onlarca düştü. Bu şekilde bölüme girmek isteyen öğrenci sayısı, sınavın zorluğu, ülkenin durumu gibi etkenleri dikkate alarak sıralamanın artmasını ya da azalmasını tahmin edeceksiniz. O sıralamaya ya da puana yakınsanız kazanma şansınız yükseliyor.

  • dissendium  (01.02.22 14:09:56)
anladım teşekkür ediyorum.

peki tm dalında bir sıralamamı çıkıyor. yani tm puanına göre 45.000. inciyiz mi yazıyor.

ya da şimdi top üniversitelerin sıralamalarına baktım da son yerleşen diyelim 924.üncü. yani bu kişi türkiyede tm den 924. üncü mü olmuş.

veya şöyle sorayım bilgisayar mühendisliği kazanmak için top 5 üniveristenin sıralamalarına bakarak 5. üniversite sonuncu olarak sayısal 15.000 inciyi almışsa 30.000 incinin bu üni şansı yok. doğru mu anladım.
geçen sene bu sene değişen dilimi düşünmeden
  • Filinta61  (01.02.22 15:25:10 ~ 15:27:19)
dokuman.osym.gov.tr

Buradan bakabilirsiniz.

Sıralaması 30 bin olan birinin sıralaması 15 bin olan bölüm için normalde şansı yok. Ama daha önce de yazdığım gibi her yıl kendine özgü. Sınav çok zor olursa, bölüm önemini kaybederse bölümün sıralaması 25 bine düşebilir. Bu sefer de 25 bin sıralaması olan biri kazanabilir.

Hatta bir örnek vereyim. Sayfa 194'te Boğaziçi inşaat 492 puan, Boğaziçi makine 530 puan. Bir zamanlar inşaat makineden daha yüksekti ama şimdi neredeyse 40 puan makine daha yüksek. Bu nedenle tercih yaparken üst sıralara garanti olmayan yerler de yazılabilir. Sıralama düşerse tutabilir.

Edit: Sadece Boğaziçi'de inşaat makineden yüksekmiş gibi anlaşılmış. Türkiye genelinde inşaatın makineden yüksek olduğu zamanlar var.
  • dissendium  (01.02.22 15:40:28 ~ 19:55:31)
Yukarıda detaylı anlatılmış. Ben de şunu ekleyeyim. Son senenin sıralaması dışında 5 yıllık trende bakmak lazım. Bazı bölümlerde sıralama gerilemek yerine yükseliyor. Örneğin bilgisayar mühendisliği.

  • ceketimi alip cikcam  (01.02.22 19:03:29)
sınav zorlaşınca herkes için zorlaştığı için dilim ya da sıralama kayda değer biçimde değişmez

boğaziçi inşaat puanı, makineden yüksek olmadı(son 20 senede)
yıl_____2000 _2005 2010
makine__220 __370 _538 puan
inşaat___218 __361 _523 puan
  • comp  (01.02.22 19:28:45 ~ 04.02.22 21:52:00)