[]

Kediler ve köpekler

Kar yağışı çok güzel ve romantik. Sıcacık odamda, elimde çay var. Ama kar ve şiddetli yağmur yağdığında dışarıdaki kediler ve köpekler için çok üzülüyorum. Dışarıda olabilecek insanları düşünmüyorum sanki onlar konuşabildikleri için bir şekilde yardım alırlar gibi geliyor. Kuşlar da uçabiliyorlar, onlar da sanki bir yerlere sığınabilirler. Ancak özellikle kediler konusunda çok huzursuz oluyorum. Pencereden bakarken sürekli gözüm kedileri arıyor ve gün içinde aklımda onlar oluyor.

Sabah ilk iş mama dağıtıyorum, senin elinden bu gelir gerisi tanrının diyorum, senin değil onun kedileri filan diye konuşuyorum kendimle ama içim ferahlamıyor.


Bu konuyu içinde biraz da olsa çözmüş birileri var mı? Neler söylüyorsunuz kendinize?


Şimdiden teşekkür ederim..

 
Garaj kapısını aralık bırakıp içeri mama koydum gelip takılıyorlar, kendimi rahatlatmak yerine imkanım dahilinde çözüm yaratmaya çalışıyorum.


  • Zaman Tamircisi  (25.01.22 00:45:40 ~ 00:47:04) 
maalesef bu içimizde çözülebilecek bir konu değil. şu sıra hasta ve yavrular sıkıntılı bir süreçten geçiyor. bu mevsime gelebilmiş bir çok kedi sığınacak yeri vardır, ancak mama konusu büyük problem, o yüzden yapabileceğiniz en iyi şeyi yaparak mama dağıtıyorsunuz. yerlerini bildiğiniz canların yakınlarındaki kuru yerlere bolca mama bırakmak çok önemli, mümkünse konserve mamalar ile de takviye yapılmalı. bu arada özellikle arkadan gelecek don ile beraber su da sorun olabiliyor, o zaman da su kaplarına zeytinyağı ekliyoruz.

en fena da sahildekilerin durumu:
www.instagram.com
  • surprise  (25.01.22 00:59:30 ~ 01:05:26) 
Bu sebepten her şekilde sokakta hayvan olmaması gerektiğini savunuyorum.

Çok dusunmemeye çalışıyorum çünkü bir şey yaparak düzelecek bir olay değil. Bir değil iki değil kac hayvana yardim edilecek.

Bu böyle mama verip bitecek bir şey olsa keske. Geçen köpekle karda oynadik hafif sistit gibi oldu çiş yaparken cani aciyordu. Vallaha bebek gibi baktım adama. Şimdi sokakta bu hayvanlara kim bilir ne olacak?

Içinizi ferahlatacak tek şey dusunmemek. Ki bu gene tek seferlik ama Türkiye hayvanların çektiği eziyet kar, yağmurdan daha fazla. Hiç takip etmemek lazım, ben bir iki Türk barinak takip ediyordum hemen bıraktim durum cok kötü çünkü.
  • logisticsmanager  (25.01.22 01:09:17) 
ev sahplerim üst katta oturuyor. bi defa bikaç kedi almıştım apartmanın bodrum katına. pislemişler dışarı çıkamadıkları için diye dış kapıya kocaman "kapıyı kapalı tutun" diye yazı astılar :D kendi apartmanım olsa bodrum katına kedi kumu koyupp barınak gibi yaparım sanırım bu havalarda :D stüdyo tipi de evde oturduğum için ekstra kedi alamıyorum zaten bi tane var :)

ben de fark ettim ki yakında durdurulmuş bi inşaat var oraya saklanıyorlar. gece gece içeri girdim el feneriyle hırsız gibi mama verdim üşüştüler :D ama ilginç şekilde dışarda da olsa inşaat halindeki binalar rüzgarı soğuğu kesyor bayağı onu fark ettim. Ben de oralara mama koyuyorum.
  • e mice  (25.01.22 01:16:56) 
Besleme, takip, kısırlaştırma. Bu şekilde popülasyonun ulaşılabilir bölümünün yaşamını en kötü şartlarda bile mümkün kılabiliriz çünkü insanız, yapabileceklerimiz var, tamamen kafamızı çevirmekten de yola bir kilo mama döküp gerisine karışmamaktan da iyisini yapabiliriz. bu hayvanlar evcil ve binlerce yıldır insanın kurduğu medeniyette insanla beraber yaşıyorlar. Popülasyonun ulaşılamayan ve destek almayan kısmı zaten “doğal seleksiyon”a destek alan kesimden çok daha fazla maruz kalıyor. çöpten beslenme, kazalar, hastalıklar, araba motorlarında parçalanma falan bunlar inanılacak şeyler değil. Doğru kaynak kullanımıyla azaltılabilecek şeyler.


  • not dark yet  (25.01.22 09:24:48) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.